Aaron

Jak si vytvořit vlastní malé „rádio“?

Miluju herní sérii Grand Theft Auto, které navíc nabízí skvělé rádiové stanice. Jak si vytvořim vlastní takové rádio s více písničkama v jedné stopě a nastříhat tam třeba nějaké reklamy, jakoby výplň mezi tim ? :)

Odpovědi
Radius

Takové rádio si můžeš udělat za pár minut, stačí na PC dát do jednoho adresáře několik mp3, mezi ně reklamy a jingly, pojmenovat ty soubory např. čísly od 001 a všechny spustit, bude to hrát postupně. Můžeš na PC (např. notebook) nebo mp3 přehrávači.

Když si ještě koupíš (do 700 Kč) malý VKV vysílač (=transmitter) a připojíš ho místo sluchátek, bude to vysílat na VKV (třeba na 107.9 kam to naladíš) a bude to slyšet na běžném VKV rádiu v okruhu do asi 50m a ve stereu, já takový vysílač mám a funguje dobře, napájím ho stabilizovaným zdrojem nebo baterkama.

Není to nic nelegálního, tyto vysílače mají velmi malý výkon (do 50 nW) a dosah jen několik metrů, a jsou povolené v celé Evropě, používají se hlavně v autě – na zadním sedadle si pustím MP3 přehrávač a naladím na vysílači volnou frekvenci, stejná frekvence se naladí na autorádiu na VKV (FM) a již je to slyšet v celém autě…ve výborné kvalitě a bez šumu a ve stereu…

Radius

Ještě mám dodatek k tomu VKV vysílači (transmitteru).
Většina dnes prodávaných vysílačů se napájí 12V z autokonektoru. Ty se při použití v bytě špatně napájejí. Ale existují i vysílače, které se dají napájet napětím 5V, jeden takový je zde:

https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/fm-transmitter-do-auta-3-5-mm-jack/

má také digitální stupnici a ukazuje kmitočet na kterém vysílá a stojí asi 200 Kč.
Nechá se ladit (tlačítkem) od 87.6 do 107.9 MHz. Vstup modulace se zapojí do linkového nebo sluchátkového výstupu. Některé ladí jen od 88.0 do 107.9 MHz.

Radius

Já jsem si ten minivysílač nedávno koupil zde (je tam vidět jaký má displej), napájím ho z USB zdroje 5V (to je malý adaptér s USB konektorem):

https://postov­nezdarma.cz/fm-transmitter-s-3-5-mm-jackem

Radius

A tady je ten USB adaptér (zdroj) 5V, z něho ten vysílač napájím:

https://postov­nezdarma.cz/ces­tovni-nabijeci-usb-adapter-v-klasickych-barvach