Čt4

Jak si představit starou belu?

Už tolikrát jsem slyšela, že něco stojí za starou belu. Ale co je to vlastně stará bela?

Nejlepší odpověď
annas

Stejnou otázku jsem vložila, je v archívu odpovědí.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-ze-neco-stoji-za-zlamanou-gresli-a-za-starou-belu

Jinak jedna z odpovědí:
Původ výrazu bela odborníci rozšifrovali tak, že si ve staré ruštině všimli výrazu bela či běla, kterým se označovaly peníze eventuálně i jiná platidla. A protože v současné ruštině existuje slovo bělka, což je pojmenování zvířete, kterému my říkáme veverka, vznikla následující teorie o původu slova bela jako synonyma pro nic. Podle ní to všechno má původ v dobách, kdy staří Rusové platili za zboží veverčími kůžemi. Jak víme, za platidlo, v dobách, kdy se ještě nepoužívaly kovové peníze, sloužilo leccos. Naši předkové k placení například používali plátěné šátky, jak o tom dosud svědčí podobnost slov plátno a platit. Staří Rusové pak kůže bělek, veverek neboli bel. Když něco stálo za starou belu mělo to stejnou hodnotu jako stará, zpuchřelá veverčí kůže, tedy žádnou, nestálo to za nic.

Zbývá odpovědět na otázku, proč Rusové říkají veverce bělka, tedy vlastně bílá, když veverka je jak známo hnědá či zrzavá. Bělka je prý původně sibiřské pojmenování veverky, které se do celého Ruska rozšířilo z krajů, kde je velkou část roku sníh, a pro zvířata je tedy výhodné, aby měla bílou srst. Na další otázku, kterou si kladu nad tou hezkou teorií o původu slova bela jako synonyma pro nic, se mi nepodařilo najít odpověď. Jak se to slovo nebo snad celá ta úsloví dostala ze starého Ruska, možná dokonce až ze Sibiře, až do naší střední Evropy se v žádných knihách neřeší.

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/106120

Další odpovědi
marci1

Jedná se zřejmě o staroruský význam slova peníze-bela, belka=strus, veverka, veverčí kůže jako platidlo. Viz :http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/petka-stara-bela-paskal

Braník

Stará Bella se říká podel toho seriálu z roku 1965
http://www.csfd­.cz/film/101659-bella-a-sebastian/
dnes už ten pes nežije,ale ten seriál stál taky za starou Bellu

led

„Stará bela“ ako synonymum pre zlé, nekvalitné, nepodstatné, bola dávno pred nakrútením, vo svojej dobe úspešného, seriálu Bella a Sebastián.
Dnešné množstvo filmových psích policajtov (Rex), či Beethowenov, Dalmatincov a iných zvieraco-ľudských prevtelení tento seriál neprekonalo…
Hodnotiť dospelým pohľadom detské filmy? To je to isté, ako keď deti hodnotia filmy pre dospelých, o živote, o láske ako nezáživné a nudné a nechápu, prečo rodičia nevedia od týchto filmov odísť a hrať sa s nimi.
Na film sa musíte pozrieť pohľadom toho, veku, pohlavia, generácie, pre koho je určený…

annas

Ad led. Teprve teď jsem si všimla odpovědi. Sice si vzpomínám na seriál jen matně, ale vím, že šlo i o „kriminální zápletku“. Prožívala jsem s dětmi všechny jejich radosti i starosti. 🙂

Moje kamarádka si v té době koupila bílo-černého psa (rasu nevím) a pojmenovala ho podle seriálu – Bela.

Uvedla bych jiné seriály, které podle mne stály za „starou belu“.

Když se někomu cokoliv nelíbí, měl by mluvit jen za sebe, nikoliv obecně. 🙂