annas

Proč se říká, že něco stojí za zlámanou grešli a za starou belu?

Jaký je význam a původ těchto spojení?
Doplňuji:
Můžete uvést i zdroj, odkud jste čerpala?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
vagra

Asi zapomněla.
Zdroj částí odpovědi je zřejmě
http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/106120
a
http://matama­.blog.cz/1006/nes­toji-za-zlamanou-gresli
nebo taky jiný.:-)

Další odpovědi
Mili @

Možná, že jste si tu otázku už někdy položili. Co je to vlastně ta stará bela z běžně používaných slovních spojení stojí to za starou belu a víš o tom starou belu? Dnes se dozvíte odpověď. A dozvíte se ještě víc – pár informací o počátcích zbožních vztahů u starých Slovanů.

Význam podivného slova bela ze zmíněných úsloví myslím všichni známe. Takže se ani nemusíme dívat do Slovníku spisovného jazyka českého, abychom zjistili, že jde o expresívní vyjádření významu nic. Když něco stojí za starou belu, nestojí to za nic, když o něčem vím starou belu, nevím o tom takříkajíc ani ň.

Původ výrazu bela odborníci rozšifrovali tak, že si ve staré ruštině všimli výrazu bela či běla, kterým se označovaly peníze eventuálně i jiná platidla. A protože v současné ruštině existuje slovo bělka, což je pojmenování zvířete, kterému my říkáme veverka, vznikla následující teorie o původu slova bela jako synonyma pro nic. Podle ní to všechno má původ v dobách, kdy staří Rusové platili za zboží veverčími kůžemi. Jak víme, za platidlo, v dobách, kdy se ještě nepoužívaly kovové peníze, sloužilo leccos. Naši předkové k placení například používali plátěné šátky, jak o tom dosud svědčí podobnost slov plátno a platit. Staří Rusové pak kůže bělek, veverek neboli bel. Když něco stálo za starou belu mělo to stejnou hodnotu jako stará, zpuchřelá veverčí kůže, tedy žádnou, nestálo to za nic.
A zlámaná grešle – ta je taky nanic…
Její v podstatě mizivou hodnotu charakterizuje lidové rčení: nestojí ani za zlámanou grešli.
Že by slovo „zlámanou“ vycházelo ze zlomkové (3/4) hodnoty této mince?
GOOGLE – NAPSALA JSEM TO HNED V ODPOVĚDI…
🙂

annas

Odkaz je důležitý pro mé další informace. Jsou různé zdroje a Google je široký pojem.

annas

Vagro, děkuji. Nevím, ale někteří jedinci zdroje neuvádějí. Kdyby v minulosti zdroj někdo nenapsal, tak bylo zle. Jo, časy se mění.

Vyhledala bych nakonec sama.

vagra

Je to škoda,protože pokud už někdo odpověď nechce formulovat sám, uvedením zdroje, přece odpovídající nijakým způsobem nesnižuje úroveň své odpovědi.

annas

Mně se také nechce někdy formulovat odpověď, proto uvedu odkaz, jindy zase třeba kvůli ověření správnosti.