Iskandar

Jak sestrojit trojúhelník?

Dobrý večer. Jak mohu sestrojit trojúhelník, když je dána úsečka CC1, CC1 je těžnicí tc = 6cm; vc = 5,5cm a úhel alfa = 45 stupňů.
Hledal jsem hodně na Googlu a tuhle variantu jsem nenašel. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Nanoon

Pokud jsem to správně pochopil, tak je to jednoduché. Tedy pokud úhel alfa označuje úhel u vrcholu A a vc je výška na stranu c.

Vypočítáme si stranu b pomocí fce sinus:
sin45 = protilehlá/přeponě = tc/b = 5,5/b = 7,78 cm
Poté si sestrojíme přímku p, na té vyznačíme bod c' (například), ze kterého povedeme kolmici k p, dlouhou jako vc, 5,5 cm, na konci označíme bod C.
Z bodu C vedeme kružnici s poloměrem 7,78 cm a v místě, kde se protne s přímkou p zapíšeme bod A.
Z bodu C vedeme další kružnici, s poloměrem tc = 6 cm a v místě, kde protne přímku p zapíšeme bod c0 (já to tak značím, je to invididuální).
No a vzdálenost AC0 je polovina AB, tudíž není problém najít bod B a všechny body propojit.

Jednoduché. Jinak pro vysvětlení, mám ve zvyku patu těžnice značit c0 a patu výšky zase c'.

Další odpovědi
Michal Kole

Důležité spíš je si to načrtnout a barevně si zvýraznit co znáš, co eventuálně je potřeba dopočítat.

Asi bych použil množiny bodů daných vlastností nebo se podíval do nějaké sbírky řešených příkladů