Avatar uživatele
Iskandar

Jak sestrojit trojúhelník?

Dobrý večer. Jak mohu sestrojit trojúhelník, když je dána úsečka CC1, CC1 je těžnicí tc = 6cm; vc = 5,5cm a úhel alfa = 45 stupňů.
Hledal jsem hodně na Googlu a tuhle variantu jsem nenašel. Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Michal Kole, Nanoon před 4599 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Nanoon

Pokud jsem to správně pochopil, tak je to jednoduché. Tedy pokud úhel alfa označuje úhel u vrcholu A a vc je výška na stranu c.

Vypočítáme si stranu b pomocí fce sinus:
sin45 = protilehlá/přeponě = tc/b = 5,5/b = 7,78 cm
Poté si sestrojíme přímku p, na té vyznačíme bod c' (například), ze kterého povedeme kolmici k p, dlouhou jako vc, 5,5 cm, na konci označíme bod C.
Z bodu C vedeme kružnici s poloměrem 7,78 cm a v místě, kde se protne s přímkou p zapíšeme bod A.
Z bodu C vedeme další kružnici, s poloměrem tc = 6 cm a v místě, kde protne přímku p zapíšeme bod c0 (já to tak značím, je to invididuální).
No a vzdálenost AC0 je polovina AB, tudíž není problém najít bod B a všechny body propojit.

Jednoduché. Jinak pro vysvětlení, mám ve zvyku patu těžnice značit c0 a patu výšky zase c'.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Michal Kole

Důležité spíš je si to načrtnout a barevně si zvýraznit co znáš, co eventuálně je potřeba dopočítat.

Asi bych použil množiny bodů daných vlastností nebo se podíval do nějaké sbírky řešených příkladů

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek