Bakyna

Jak se správně píše slovo universita – se „s“, či se „z“, nebo je oboje správně?

Děkuji-

Nejlepší odpověď
marci1

Doufám, že ještě platí, že obojí je možné. Slovo pochází z lat. universitas. Častěji se však používá univerzita. 🙂
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=121

Další odpovědi
quentos

Dnes dáváme přednost tvarům se Z. Tvary se S jsou poněkud zastaralé, ale nejsou považovány za chybné.

SSČ

Klaproth

Platí obě možnosti.

marci1

Doplním : Ve slovech zdomácnělých, kde se původní s vždy v češtině vyslovuje jako [z], se podoby se z považují za základní, tedy stylově neutrální. Podoby se s jsou stylově příznakové, proto se užívají ve specifických (např. úzce odborných) textech. 🙂

gecco

A já myslel, že su zaostalý…
Nejsu – píšu „úzce odborně“…
😉

Bakyna

Děkuji za odpověď, syn přinesl ze školy od paní učitelky dvojku za „s“ právě ve slově universita… Tak jsem se chtěla zeptat, jak je to správně a zda to mám dále řešit… :)

Mc Merkurion

to mu přeci učitelka dát nemohla,nebo to nebyla učitelka…