Avatar uživatele
independent

Jak se zachází s logaritmickým pravítkem?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, orestez, Kepler před 2379 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Gympl mě to naučil, já tě to tady a zde nenaučím. Jde o převod násobení a dělení na sčítání a odečítání pomocí nelineárních stupnic založených právě na definici logaritmu. Sloužilo jen k přibližným výpočtům, jinak se používaly pětimístné logaritmické tabulky, pěkně tištěné na papíře.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
klumprt

Opatrně, jako se starožitností. 🙂
Na jedné straně posuvného dílu se nastaví vstupní hodnoty a na druhé straně se odečtou výstupní hodnoty. A funguje to i inverzně.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hlada

Základem jsou dvě logaritmické stupnice. Jedna na pevné, druhá na posuvné části. Na nich se násobení graficky převádí na sčítání, dělení na odčítání. Pak jsou na něm stupnice mocnin, převrácené hodnoty a další, podle účelu, ke kterému mělo sloužit.
Do odkazu jem dal návod na zhotovení papírového modelu.
Logaritmická pravítka mají sběratelskou hodnotu a v poslední době jejich cena stoupá.

Zdroj: http://um.men­delu.cz/pravit­ko/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Souhlas s Klumprem, na střední jsme se to učili (já to samozřejmě uměl už dříve). Takhle v několika řádcích se to vysvětlit nedá i když to není složité. Chtělo by to se zeptat v antikvariátech po učebnicích z dřívějška. Anebo chytnout nějakého technika – důchodce a požádat ho o vysvětlení, musíš to ale mít v ruce !!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Kde jsou ty časy, kdy jsem byl třetí v počítání s logaritmickým pravítkem na střední škole. LP má pevnou část a posuvnou část, na obou jsou logaritmické stupnice a umožnuje snadno násobit dělit, mocnit , počítat objemy těles a jiné věci. Myslím, že bych i dnes byl schopen na LP počítat ale neumím vše, co LP může poskytnout. Dnes už jsou všechny údaje zavedeny v kalkulačce. Přesnost je 1%, takže je to dobré pro orientační výpočet.
Tchán mi vyprávěl, že byl v situaci, kdy nefungovaly kalkulačky, tak počítal na LP.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Běžně se logaritmické pravítko vyskytuje na výpočtových leteckých hodinkách. Je uzpůsobeno k přepočtům jednotek, výpočtu doby letu, doletu, množství paliva a dalších parametrů.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bručoun

Na logaritmickém pravítka se vypočítá obsah kruhu rychleji než na kalkulačce. Stačí nastavit Rysku na číslo, které udává průměr kruhu a druhá ryska ukáže obsah kruhu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Bručoun

Lze na logaritmickém pravítku určovat logaritmy čísel?

Avatar uživatele
Bručoun

Na logaritmickém pravítku nelze sčítat ani odčítat.

Avatar uživatele
Bručoun

Na logaritmickém pravítka se obsah kruhu vypočítá rychleji než na kalkulačce.

Avatar uživatele
independent

a kde ho sehnat?

před 2379 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

No, to je výzva, třeba to ještě nějaký děda má někde zapomenuté. Ale v nějakém sběratelském bazaru se to ještě za malý peníz ještě sehnat dá.

před 2379 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek