zjentek

Jak se za „komančů“ po naplnění zatavil svár pytlíku mléka?

Vzpomínám jako klucí jsme zkoušeli po pytlíku skákat, ale obvykle nepraskl 🤷‍♂️🤷‍♂️💁‍♂️

Tam při těěch vysokých teplotách šlo něco taky do toho mléka, ne?

Odpovědi
elkon

Šlo o vysokofrekvenční svařování.

cochee

To jsem viděl v dobovém televizním vysílání několikrát. Shora jel „nekonečný“ rukáv z plastové fólie, už byl přerušen po předchozím pytlíku. Pod tím byla umístěna svářečka nejspíš na podobném principu jako dnešní domácí svářečky fólií – nějaké vyhřívané čelisti. Ve správné vzdálenosti se rukáv zastavil, zezhora do něj tryska stříkla litr mlíka a kleště stisknutím ze dvou stran udělaly svár a teď si nejsem jistý, jestli celý hotový pytlík hned oddělily, anebo to pokračovalo dále jako věnec buřtů a jednotlivé pytlíky se oddělily v dalším kroku. Svár byl trošku široký a zůstávaly v něm kapky mléka, takže po oddělení pytlíků a jejich umístění do lodny byly pytlíky slizce mokré i v případě, že žádný z nich neprdnul.