daduša

Jak se vyrábí sklo bílé, popř. barevné?

Nejlepší odpověď
lucille

V současné době se vyrábí stovky druhů skla pro nejrůznější praktické aplikace, které se liší fyzikálními vlastnostmi i vzhledem. Základní surovinou pro výrobu skloviny je směs, nazývaná sklářský kmen o přibližném složení: 50% písek (křemen nebo oxid křemičitý), 16% soda (uhličitan sodný), 12% vápenec (uhličitan vápenatý), 18% odpadní sklo (drcené střepy). Tato směs taví při teplotě kolem 1 500 °C a dále zpracovává především na výrobu lahví litím nebo foukáním.......výc najdeš na:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/K%C5%99em­%C3%ADk#V.C3.BDro­ba_skla