Standaa

Jak se vyrábí antihmota? A jak vypadá?

Slyšel jsem, že za astronomickou částku si můžete koupit gram antihmoty… Jak se vyrábí?

Nejlepší odpověď
gecco

To si z tebe někdo dělal legraci…
😁

Ona se totiž antihmota nejen ´blbě´ „vyrábí“ (v urychlovačích), ale taky blbě skladuje…
😉
Doplňuji:
Jo – „A jak vypadá?“…
Ne, aby sis představoval, že antihmoty v tom urychlovači vyrobí ´pytel´ a daj to do regálu ve skladišti – ´vyrábí´ se svazky (shluky) jednotlivých částic (pozitronů, antiprotonů…) a jsou zkoumány iterace těchto částic s běžnou hmotou.
…„A jak vypadá?“…
Víš, jak vypadá elektron nebo proton? – antičástice vypadají úplně stejně, jen mají opačný elektrický náboj (elektron záporný, jeho antičástice – pozitron, kladný).
😉

Další odpovědi
orwell

Přečti si základní věci kolem antihmoty na http://www.ta­jemstvi-vesmiru.cz/co-je-antihmota-umime-ji-vyrobit a bude ti to jasné.
Ale dáš-li si inzerát, určitě se někdo najde, kdo ti kousek té antihmoty za astronomickou částku prodá. V dárkovém balení 🙂

Kelt

Podle rovnice E ´= mc2 si dosaď 1 gram a vypočítej, kolik energie se uvolní. Tolik energie je třeba na tvorbu 1 g. Spočítej si kolik stojí 1kW elektřiny a kolik by to asi stálo. Antihmota musí být chráněna před stykem s hmotou, asi to bude nějaké speciální zařízení, kontrolované a jištěné. Vyrábí se v urychlovačích.

jstastny

Vyrábí se v urychlovačích částic a je to velmi náročný a nákladný proces. A nejhorší na tom je, že se nedá jen tak skladovat, protože s jakoukoli hmotou anihiluje (vybouchne) za vzniku velkého množství energie. Té energie vzniká takové množství, že jen jedna čajová lžička by dostala raketu až na Mars. V žádné nádobě z běžné hmoty se skladovat nedá, protože by s ní anihilovala a vybouchla. A v čem jiném než ve hmotě bys chtěl něco skladovat?