dust8

Jak se správně brousí srp?

Nejlepší odpověď
Drap

Nejprve je srp třeba vyklepat tvrdým kladívkem na babce. Potom přebrousit a strhnout otřepy mokrým brouskem na kosu. Můžeme brousit oběma směry, je však nutné dodržovat hodně ostrý úhel srpu.

Další odpovědi
elkon

To chce správný grif, těžko se to vysvětluje. Mě to naučila moje babi, když mě bylo asi 15 let. Přímo mě ukázala jak na to, stejně tak jsem se naučil sekat kosou a naostřit ji.

cochee

Srp (ani kosa) se na rozdíl od většiny ostatních řezných nástrojů NEBROUSÍ, i když mnozí tu činnost chybně nazývají. Účelem broušení je obnovení či znovuvytvoření ostří. Tato činnost je u srpu a kosy nazývána klepání či vyklepávání a není to broušení, protože při broušení (např. nože či dláta) se děje mechanicky něco zcela jiného. Po vyklepání se pak ostří během sekání pravidelně tzv. obtahuje, protože ostří je tak tenké, že vzniká tzv. grot a ten se při sekání ohýbá a účelem obtahování je tento ohnutý grot odstranit. Je řeč o rozměrech hluboko pod 1 milimetr. A po nějaké době je třeba znovu provést „broušení,“ zde tedy správně vyklepání. Někdy je ta doba celkem krátká, když při sekání nešťastnou náhodou potká srp/kosa kámen, tvrdé dřevo nebo drát.

orwell

Po naklepání používám nejdříve pískovcový brousek, který spíš ostří rovná a tvrdý brousek až po nějaké době, kdy je ostří už mírně otupeno sekáním. Tahy brouskem provádím výlučně od držadla ke špičce, střídavě po obou stranách při mírném sklonu brousku vůči rovině ostří. Je-li ostří víc otupeno, je vhodné volit sklon brousku větší.
Srp se brousí blbě, s kosou to jde podstatně líp. Velice lehko se při tom řízneš, obvykle do ukazováčku shora mezi prvím a druhým kloubem (počítáno od dlaně), tak bacha!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

podger

Sežeň si východoněmeckou marku. Komouši na ní ten pracovní postup zvěčnili. Myslím, že to dělali kladivem