tatanka

Naklepe a nabrousí si laik sám kosu? Ev. kolik to stojí?

Stoličku máme používáme ji jako stojan na kytky.

Nejlepší odpověď
anonym

Ten, kdo to neumí, tak nenaklepe, protože na to je třeba zkušenost. Nabrousit by si to mohl, ale to je třeba brousit každou chvíli při sečení.
A kolik to stojí? Těžká odpověď, protože nevíš, jak si kdo cení své práce.
Když bych to vzal podle sebe, tak za 100 Kč, protože jsme v tržním hospodářství.
Za komunistů jsem to dělal zadarmo (někdo dal panáka, někdo pivo).

Další odpovědi
orwell

Nabrousí, ale musí to umět! Broušení není to nejhorší, ale naklepání je horší. Já jako laik si dokáži nabrousit a naklepat nejen kosu, ale i srp a používám k tomu kladivo. To víš, srp a kladivo, to je moje specialita:-)
Ale na svého tátu a tchána (už ani jeden nežije) jsem to bohužel nedotáhl. Dívat se jim na ruce, to byl zážitek! Doporučuji si za někým, kdo to umí, zajít a nechat se patřičně prakticky instruovat. Chce to vidět a zkusit si to pod vedením „mistra“, řeči jsou v tomto případě na prd.

anonym

jde o to rozklepat okraj na co nejtenčí materiál a to v nějaké šířce, aby se to po přetažení brouskem jen doladilo. jednou jsem to zkoušel a jako laikovy mi to nešlo. strunová kosa mi vyhovuje víc 🙂

honza19hk

ono naklepat kosu je docela kumšt, to se musí trochu umět pač jinak se dá kosa zmršit.

Nabrousit to problém není ale bacha na prsty.

Dochy

Naklepat správně kosu není jen tak. Na to by to chtělo zkušenosti s kosou jako sekáč, abys věděl o co jde a pak aby Ti to někdo ukázal. Navíc pro naklepání kosy je třeba znát i typ trávníku a sekáčovu zručnost. Pro šikovného na jemnou trávu se kosa klepe až tak, že ostří „uhne“ pokud pod ním přejedeš nehtem. Pokud je horší trávník, nebo jsou v něm dokonce nálety, pak takhle naklepanou kosu při sečení zničíš, tj. je třeba ji naklepat míň. Ale s takhle naklepanou kosou dokážeš posíct i tu nejjemnější trávu, která před tupější kosou uhne.

Broušení (průběžné) se naučíš pokud Ti to někdo ukáže a párkrát si to zkusíš. Brousit na brusce jako náhrada za klepání je zvrhlost, doufám, že tos na mysli neměl.

Kulpix

Pokuste se doma najít stoličku na naklepání kosy je to taková trojnožka.Jinak vše bylo již řečeno.

Mc Merkurion

… to víš že jo, jenomže, než se to naučí, tak už z něj laik nebude …