Syd

Jak se počítá pH roztoku?

Konkrétně když mam ocet a vodu. Můžu udělat prostý aritmetický průměr a brát, že jeden díl octu (pH 3) plus jeden díl vody (pH 7) bude mít pH cca 5?

Odpovědi
Emefej

Výpočet pH není tak triviální. Nejprve musíš znát molární koncentraci kyseliny.

Kelt

Jsou na to vzorce.

Dochy

Je to složitější a ta stupnice je nějakým mně záhadným způsobem logaritmická a ne lineární, takže průměrování tam takto nefunguje.

Ametyst

Nejlepší je vzít lakmusový papírek a při přípravě roztoku měřit barevnou změnu, odpovídající pH.

Syd

Umí teda někdo vypočítat vodu + ocet, případně kolik dílů je potřeba pro ph 4,5–5?