Aukkimi

Jak se dostat na gymnázium v roce 2017?

Dobrý den,
předem chci říct že ta otázka zní nejspíš blbě, ale pokusím se vám ji v následujících větách trochu rozvést. A děkuji za váš čas, který věnujete čtení a odpovídání na tento příspěvek.
Jsem v 7. třídě základní školy v Brně a chci se hlásit na gymnázium. Hlásila jsem se už z pětky, ale to bylo v Hodoníně (kde jsem ještě do poloviny 6. třídy bydlela, přestěhovali jsme se v únoru), nicméně jsem se nedostala a byla nějaká 53., omlouvám se, přesný výsledek si moc nepamatuji. Ještě dnes vidím tu vzpomínku, jak jsem seděla ve třídě a psala ty testy, každý seděl v jedné lavici a byla jsem pekelně nervózní. Tehdy jsem se připravovala ze Scio testů asi 4 měsíce předem, dělaly jsme to mnohdy s mojí matkou, a když tehdy jela zjistit výsledky a zjistila, že jsem se nedostala, pamatuji si, jak přijela domů a zmlátila mě.
Nicméně mě to tento rok čeká zase. Teď po prázdninách a Novém roce začne opět škola a já budu mít jen pár dnů na spravení mých známek. Ale shrnu to. Na gympl chci proto, že si přeju být režisérkou jako můj otec. Chci jít na FAMU. Na minulé škole jsem měla kromě matematiky dobré známky, ale na této mám neuvěřitelné problémy s češtinou, letos to vypadá lépe než loni, musím si po Novém roce jen spravit fyziku, ale loni jsem měla trojky z češtiny a matematiky. U mě je hlavní problém ten, že se prostě neumím učit. Scio testy roku 2017 jsem si koupila z matematiky i češtiny, ovšem nějaké doučování či podobně nemám (i z důvodů finančních).
Učitelky říkají, že bez doučování nemáme nejmenší šanci, a má matka mi vyhrožuje, že skončím na učňáku, na řeznici, často kvůli tomu i brečí a je hysterická. Táta to bere ještě vcelku v klidu. Ale já jsem docela ve stresu, když se tam nedostanu, bude to s prominutím tak moc v hajzlu? Co všechno mám dělat a co nedělat? Mám začít nějakou brigádou, abych měla na doučování..?
Tímto bych asi ukončila svou dlouhou otázku, jestli to někdo přečte a ještě mi odpoví, budu vážně vděčná… Děkuji mnohokrát.

Odpovědi
houbín

V první řadě je důležité uvědomit si, jestli na gymnázium máš. Gymnázium není těžší než průmyslovky a jiné typy škol, zároveň ale nejlépe připraví k maturitě, která je dnes samozřejmostí.
Jestli jsou stále ještě jako přijímací řízení testy od společnosti SCIO, pak se vyplatí příprava podle jejich testů. Dále bych doporučil zopakování učiva českého jazyka a matematiky v rozsahu základní školy. To tě nebude stát žádné peníze, ale strávený čas se vyplatí a pokud něčemu nebudeš rozumět, určitě ti poradí i nějaký kamarád.
Na známkách až tolik nezáleží, ale je jasné, že takový čtverkař bude mít problémy ve studiu, a také s lepšími známkami se umístíš výše.
Spojení „neumím se učit“ pak většinou znamená hlavně to, že se člověku nechce a pořád ho něco rozptyluje ;)