SteimlX

Jak se dá vyvolat stav beztíže na Zemi?

Dá se vyvolat stav beztíže na Zemi?? Vyjma skoků parabolických letů apod. Mám na mysli např. budovu, ve které by byl stav beztíže.
Doplňuji:
asi takhle: Četl mosoj Neználka ve vesmíru?? Tam totiž působením 2 prvků vyvolali stav beztíže(samozřejmě vím, že je to jen pohádka).
A taky mi dost vrtá hlavou princip házecího létajícího talíře, který když se roztočí na místě, tak má dostatečný „vztlak“ či co a může být na jednom místě ve vzduchu

Nejlepší odpověď
mosoj

Již jsem zde jednou odpovídal.
Ano pokud se bude celá budova pohybovat podle pravidel které jsou uvedeny v tomto příspěvku.

mosoj

Ozázka je nesprávně položena.Vznik stavu bez tíže není závislý na vzdálenosti od země, ale na pohybu tělesa.

Cituji: Beztížný stav (stav beztíže) vzniká v každé neinerciální vztažné soustavě, která se pohybuje vzhledem k Zemi se zrychlením stejné velikosti a stejného směru jako zrychlení tíhové.

Stav beztíže lze zažít při libovolném výskoku nebo seskoku. Kosmonauti tento stav trénují v letadlech, která konají vodorovný vrh. Obecně stav beztíže nastává při každém pohybu, který obsahuje jako jednu svojí složku volný pád.

Takže se nejedná o simulaci ale o normální stav bez tíže. Jenom je časově omezený.

Doplňuji:
Aby satelit dosáhl zrychlení stejné velikosti jako je tíhové zrychlení ( gravitační) musí dosáhnout 1. kosmické rychlosti 7,9 km/sec. V tomto okamžiku přestane padat a jsou splněny výše uvedené podmínky. Těleso se pak nachází ve stavu bez tíže

a tento stav trvá až do zániku satelitu.

Všechno ostatní je simulace. Na př. ve vzdušném tunelu.
Doplňuji:
Pohádky nečtu. Stačí mně ty co jsou tady ! Jinak doporučuji prostudovat si něco o tom jak vzniká vztlak. Pokud se ti jedná o vzduchový polštář tak obrať svoji pozornost ke vznášedlům. Létající talíře prý ruší gravitaci, to zatím neumíme, ani pořádně nevíme jak vzniká. Takže prostoru k bádání je dost.

Další odpovědi
huxa

teoreticky ano, ale bylo by to moc nákladné a fungovalo by to na stejném způsobu, jako v letadlech, takže vyjdou lépe ty letadla ;) jinak se dá vcelku porovnávat se stavem bez tíže ta komora pro parašutisty, kde tě vlastně nadzvedává vítr

baghira

Ledaže by v té budově byl výtah, schopný jet dolů se zrychlením 1g.
Ale třeba kosmonauti trénují některé operace v bazénu.
Doplňuji:
Plavající kosmonautka – co na to Michal Kole?

Fyzik

S tím letajícím talířem jde o to, že jeho rotace má pouze význam setrvačníku, talíř je při roztočení méně náchylný k otočení do svislé polohy. Jako káča, která při roztočení zůstane na špičce, jinak ovšem spadne na bok. Na místě zůstane pouze proto, že pod sebou má polštář ze vzduchu. Ten, držený tím „zábradlím“ talíře, nemá moc kam utíkat, a proto talíř klesá pomaleji, než když hodíte balón.

Zkus roztočit a hodit balon, rovnou desku, létající talíř. Balon je aerodynamický a tak „propadne“ vzduchem rychleji, rovná deska se nese lépe a létající talíř klesá pomalu.

SteimlX

hmm a dalo by se vytvořit cosi podobného létajícímu talíři s „motorem“, který by umožňoval „vytvářet“ onen vzduchový polštář soustavně či po větší dobu? popřípadě i s užitečným zatížením. A kdyby ano, bylo by to energeticky náročné??