Avatar uživatele
jirka F

Jak se chytá včelí jed?

To jako že se někdo dá dobrovolně popíchnout včelam a s těch žihadel se pak odebere včelí jed? Reakce na mast se včelím jedem.

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? EKSOT123, Filip84, Disraeli, tituly před 42 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Většinou před jejich úl (nebo tam kde ty včely zrovna máš – třeba v laboratoři) se dá takové elek. zařízení, do kterého ony bodají – skleněná deska – a vpouštějí tam jed. Ono je to nezabije, žihadlo jim zůstane, jen jim to vezme kakpy jedu. Jsou nějak elektricky stimulovány, aby do toho bodaly. Ovšem možností odběru je myslím víc. Viděl jsem to i nějak tak, že se ta včela individuálně a opatrně nějak uchytila a otřelo se to její žihadlo. V dalším případě podobně, akorát se používala taková speciální jehla na odsátí jedu.

Tady jsou ty zařízení: sběrače na sběč včelího jedu https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-e&q=bee+venom+co­llector

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Tak to bych asi nechtěl vědět, jak to člověk v praxi dělá doopravdy.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Včely a včelí jed není chutný jídlo. Japonci žerou sršně mandarinské, ty jejich ponravy asi chutný budou (masitý červ – masitý červ je chutný jídlo!), ale jinak je to nic moc. 😂

Ne, vážně: jak už Ti napsal Disraeli, je potřeba nějak ty včely stimulovat, aby jakože píchly, ale zároveň ta včela píchnout nesmí, protože včela – oproti sršňům a vosám – má na žihadle zpětný háčky, které se zachytí, žihadlo jí vyrvou z těla, a ta včela, v příčině žihadla vytržení, natáhne brko. Dneska se to dělá elektrickým proudem, dřív se to dělalo mechanicky, prostě jí včelař – opatrně, pinsetou – chytil, a pak podráždil, aby „píchla“ – ona vystrčila žihadlo a vystříkla jed, dělá to automaticky, neřeší, jestli se trefí (včela je na to moc blbá, třeba když bys ji půjčil mozek, třeba by jí to i došlo, ale zase: jak bys narval svůj mozek do včely? 🤣).

Tam jde, spíš, o to, jak rychle, a v jakým množství, chceš ten jed odebírat. „Klasicky“ je to bezpečnější pro ty včely, „elektricky“ je to rychlejší, no ale tak některou při tom, občas, „jebne“ – pouštíš do nich elektrický proud, že.

Jo: a už jsi nejhezčí „holka“ ve městě!? 😃😎

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Včelí jed se získává od včel pomocí speciální včelařské techniky, kterou lze provést bez toho, aniž by byla včela zraněna nebo zabitá. Včely jsou umístěny nad elektrodou a jsou lehce šokovány mírným elektrickým šokem, který stimuluje včely k použití jejich žihadla, aniž by je to zabilo (protože žihadlo není odtrženo). Jed dojde do sběrné nádoby, odkud jej lze odebírat a zužitkovat. Sběr a zpracování včelího jedu je regulováno striktními pravidly kvůli jeho toxicitě.

Pokud jde o reakce na mast s včelím jedem, může dojít k různým fyziologickým reakcím. Někteří lidé mohou vykazovat mírné alergické reakce, jako je zarudnutí a svědění kůže. Vzácně může dojít k závažným alergickým reakcím, jako je anafylaxe. U lidí, kteří nejsou alergičtí, může mast s včelím jedem poskytnout úlevu od bolesti a zánětu spojených s různými chorobami, jako je artritida nebo lupénka.

0 Nominace Nahlásit