jak rozpoznám zlato od slídy,když to má zlatou barvu ale je to jako slída

je to zabudované v kameni co jsem našel a je to krásně zlaté

Nejlepší odpověď
www

Jen mechanicky to lehce rozeznáš tak, že do toho rýpneš špičkou nože.
Šupinková slída se drolí, zlato ne – zůstane rýha.

Další odpovědi
Sůwa

S největší pravděpodobností to bude slída, ale jestli tě to potěší, můžeš si tajně myslet, žes našel zlato 🙂. Zlato nerozpouští pouze lučavka královská, ale byl by to zbytečný experiment.

Drap

Slída je v podstatě bezbarvá, většinou dělá šupinky. Při troše cviku ji lze snadno rozpoznat. Podstatně hůř se od zlata rozpozná pyrit, který dost často zlato doprovází, téměř ve všech zlatonosných horninách u nás je přimíchán. Pyrit je ale o něco lehčí než zlato.Pro neznalé je problém, rozpoznat od sebe, a tak nezbývá než opravdu chemická zkouška, nebo se poradit s odborníkem.