Theres-blue

Jak rozeznat anion a kation v podvojných solích?

Dobrý den, jak se v názvosloví podvojných solí rozezná, které prvky jsou anionty a které jsou kationty?

Odpovědi
Kepler

Např. síran sodno draselný NaKSO4. Sodík a draslík každý s +1 nábojem, tedy kationty. SO4 – síran s nábojem –2, tedy aniont. Schopnost prvků tvořit x-mocné anionty, nebo kationty záleží na počtu valenčních elektronů, tedy i umístění v periodické soustavě.

Theres-blue

A kdybych měla například Ca5 Cl (PO4)3, jak poznám, co je kation a co je anion?

Kepler

No zase: chloridy a fosforečnany jsou jako soli svých kyselin výhradně anionty, vápník jako prvek alkalických zemin z II. podskupiny výhradně jako dvojmocný kationt. To se snad učí ještě na základce, ty chemii asi moc nerozumíš, viď?

Lamalam

S tím chlorem to nemusí být tak jednoznačné, ve sloučeninách s fluorem vystupuje jako kation.

Kepler

Jejda, to zase něco naučím. Ty znáš něco jako fluorid chlorný, nebo chlorid fluorný? Nebo jak jsi to myslel? Oba prvky potřebují k doplnění oktetu jediný elektron. Vždy to tedy jsou anionty.

Lamalam

Ano, znám nejenom fluorid chlorný, ale i další interhalogeny, znám i oxidy chloru, tam je také chlor jako kation. To, že něco neznáš ty, neznamená, že to neexistuje.

Emefej

Já znám fluorid chlorný, chloritý a i chlorečný, ty snad ne? Čímpak se asi v organické chemii fluoruje?

Lamalam

Vápník je v druhé skupině periodické tabulky, má tedy náboj +2 a je to kation. Vápníků je tam celkem 5, celkový náboj tedy bude +10. PO4 se odvozuje od kyseliny H3PO4, náboj této skupiny je tedy –3 a jedná se o anion. Tyto skupiny tam jsou 3, celkový náboj je tedy –9. Aby byla sloučenina elektricky neutrální, musí mít chlor náboj –1. Je to tedy anion.