MajdulenkaL.

Jak přesvědčit závislého člověka, že je i jiná cesta než drogy?

Měla jsem přítele, který byl na základní škole šikanovaný. Neměl žádné kamarády. Já byla jedinou oporou. Dnes je na střední škole ve druháku. Rozešli jsme se, protože si na mě začal vylívat všechnu zlost a žárlil. Řešila jsem to s jeho rodiči. Odkývali mi, že se o něj budou víc zajímat. Zpětně jsem se dozvěděla, že o mě jeho rodiče nemluví moc hezky. Ten kluk si našel jinou holku a ta ho naučila kouřit marihuanu. Rodiče o tom nemají tušení. Hodnej klučina z vesnice se tak stal závislým a tu holku to baví. Co mám podle vás dělat? Chci mu pomoci, ale díky vlivu marihuany se s ním nedá mluvit. Děkuji všem a přeji hezký den.

Nejlepší odpověď
johana 56

Existují různá centra a poradny zabývající se touto problematikou.
Záleží na tom,jestli je váš bývalý přítel schopen uvědomit si ,že pomoc potřebuje.
Také u závislosti je vždy potřeba zjistit prvotní příčinu,ne její následky.Pokud chce člověk skutečně pomoci,nelze odstranit tento problém striktně a rázně zákazy či příkazy. Závislost na drogách,alkoho­lu,nikotinu nebo hazardu,bývá prakticky jakýmsi nouzovým řešením psychicky nezvládnuté krizové situace. Důležité je aby si tato fakta uměl přebrat sám závislý,stejně tak informace,které lidé z jeho okolí o jiné osobě uvádí….

Další odpovědi
Klaproth

Závislost na marihuaně? To snad neexistuje.

kapka

Majdulenko, asi se ti moje odpověď nebude úplně líbit, ale máš v tom trochu zmatek.
Já u toho kluka vidím spíš poruchu osobnosti, podle toho, jak jsi popsala jeho chování. A tos určitě napsala jen zlomek, co? :)
S tím mu nepomůžeš, to může odborník, ale ne ty. Navíc nemáš, jako osoba citově vázaná na toho člověka, ani potřebný nadhled. Dřív ublížíš svojí psychice, než jemu pomůžeš.
Nejsi v jeho životě tak důležitá, jak si myslíš, nemusíš se ho snažit zachraňovat, navíc, když o to ani nestojí.
S tou marihuanou to trošku přeháníš, není to heroin. Já si dokonce myslím, že zrovna jemu může s jeho psychickými problémy i pomáhat.
Ten pocit, že mu chceš strašně pomoct znám a úplně tě chápu…
Jestli si o tom chceš pokecat víc a moc jsem tě nenaštvala svejma krutejma pravdama, tak mi napiš do soukromých zpráv. :)

ReHu

Modli se, aby nepřešel k tvrdšímu kalibru.
A pomoc? Musí si sám uvědomit, že nejde tou nejlepší cestou.

ivzez

Majdulenko,
nepleť se mu do vztahu ani do života a nikdy, opakuji NIKDY se nesnaž sama
pomáhat závislému. Nejen, že bys mu nepomohla, pravděpodobně by tě spíše
on „stáhl“ k sobě.

Jediné, čím může laik závislému pomoci,
je přesvědčit jej, aby se obrátil na odborníka.

Mravenec

Na marihuaně by neměla vznikat závislost. Ale používání mimo lékařské účely je nelegální. Můžeš mu říci, že jedná protiprávně a že ho ty, nebo někdo zákona dbalý udá.

MajdulenkaL.

Dobře.. špatně jsem to napsala.. prostě má potřebu znovu a znovu si zapálit. Nerozumím této problematice, v životě jsem neměla v puse ani cigaretu.. Příčina? Říkal, že ho nikdo nemá rád, přitom já ano a už jsem o tom mluvila i s jehorodiči. Ta holka mu to jednou nabídla a jemu se to zalíbilo. Říkal, že je potom uvolněnej, tak se mu to prostě líbí :/

kapka

Než jsem dopsala odpověď, napsala jsi sem další jeho problém, pocit, že ho nikdo nemá rád. Vůbec mě to nepřekvapuje. Patří to k jeho poruše osobnosti.
S tou marihuanou mu to prostě věř. :)

MajdulenkaL.

Moc vám děkuji. Mě jde o to, ze mi to celé přijde zbytečné ;) S tou poruchou osobnosti to moc dobře vím, říkala jsem mu, že by to chtělo odborníka. Dal mi za pravdu, ale pak z toho sešlo, prý je marihuana lepší. Máte pravdu, problémů je o hodně víc.. Napsala jsem to hrozně zkráceně..

kapka

:)

Klaproth

Mravenec – od kdy je používání trestné? Trestná je výroba, přechovávání a distribuce, nikoliv používání.