dust8

Jak přeložíte tuto podivnou větu „skoro“ češtiny do české verze?

f f, jefku fifatej, mě budef koufat do ofáfku. Máf fteftí ve jfem jenom bevvubá uvofka!

Zdroj v diskuzi zde: https://www.no­vinky.cz/disku­ze/internet-a-pc-hry-a-herni-systemy-internet-zaplavuje-po-smrti-alzbety-ii-pismeno-f-40408196

Nejlepší odpověď
annas

Zkomolené výrazy vewětě převedl do sčeštiny l uživatel Justin,.

Protože jsem češtinář, zajímá mě, proč tato zkomlená věta vznikla.

Souvisí s úmrtím anglické královny Alžběty.

Jde o diskuzi uživatelů no vhodnosti či nevhodnost užití chatovací zkratky F, která je projevem kondolence. . Užívají ji především mladí, zřejmě neznají zkratku R.I.P. Jenže bohužel F znamená i akronym FUK, je mi to jedno, je mi to lhostejné.

Z diskuze vyplynulo:
Pokud někdo napíše někde F, jak má člověk vědět, že to je zkratka z nějaké hry, kde se to použilo ve scéně na pohřbu, ne hodinu po úmrtí.

Je důležité, co člověk napíše na internetu, nebo to, co cítí v srdci.

Mohou ostatní hned pochopit, zda je vyjádření kladné, nebo záporné. Není lepší mlčet,
Další reakce. . Není to jedno, jak se člověk vyjádří, hlavně, že to pochopí ti, kdo vědí, o co jde.

Objeví se zkomolená věta, kterou jste uvedl. Hláska F má víc významů. . Stejně je to i s ježkem a užovkou. Pochopení slov autor ztížil, tím že použil hlásku/ písmeno f, které je v češtině poměrně mladé.. Slova obsahující „f“ lidé upravovali tak, že F nahradili jiným fonémem. pissatel to udělal naopak. Například německé
Fassant“ jsme přejali v podobě „bažant“. Stejně tak namísto „lucifer“ říkali naši předkové ve středověku „luciper“ a z latinského „biscofa“ udělali „biskupa“.

Jiný uživatel reaguje slovy, která jste vložil do otázky a Justin je převedl do spisovného jazyka, Tak jako se bojuje ve hře, tak je také ježek bojovníkem, ale užovce neublíží, není nepřítelem, ale už podle původu slova je ježek zabijákem zmijí.

Pisatel změkké souhlásky nahradil souhláskou, tolik zatracovaným F, které se dá použít i v jijných slovech, záleží ale na tom, jak je kdo pochopí a také jak pochopí záměr mluvčího.

Z tohio plyne, že je třeba znát kontext a přičinu, proč autor něco napíše a koho to zajoímá, bude přemášlet. Task je to io zde na dpiovwdíoch, že když něco nepoochopím, teak mlčím, Plastí mluviti střívbro, mlčeti zlato, mysliti opitáíže,

Původ slova ježek – "ježek, ježčí, ježatý, ježura, ježit (se), naježit (se), zježit (se), rozježený. V nář. ijež. Všesl. – p. jeż, r. jëž, s./ch. jêž. Psl.
*ežь souvisí s lit. ežỹs, sthn. igil
(něm. Igel), ř. echĩnos, arm. ozni tv.,
vše se odvozuje od ie. *eǵhi-
‘had, zmije’ (srov. ř. échis ‘zmije’, varianta *angu̯
(i)- je v :užovka, :úhoř).
Jde tedy zřejmě o tabuový název zvířete, které zabíjí hady.

Ještěš dooplnoím plvod slova fuk
fuk1
‘fouknutí’. Od :foukat.
fuk2
přísl. (ve spojeních to je fuk, to máš
fuk) ob. expr. ‘(to je) jedno, lhostejno’.
Expr. varianta k :fík s přikloněním k
:fuk1

fík, fíkovník. Z lat. fīcus, zatímco slk.,
pol. figa, r. fíga atd. je přes něm. a it.
Již v lat. též jako posměšné gesto (palec mezi ukazovákem a prostředníkem),
jehož původní smysl není zřejmý"

Jilří Rejzek Etymologický slovník

Ještě z angličtiny význam F
Stisknutím F vzdejte poctu “ nebo „ Stiskněte poctu “ je internetový mem , který pochází z Call of Duty: Advanced Warfare , střílečky z pohledu první osoby z roku 2014 v franšíze Call of Duty společnosti Activision . Vznikl jako soubor instrukcí předávaných během rychlé akce ve hře na pohřební službě. Tato fráze, široce zesměšňovaná kritiky a hráči kvůli svému nucenému prvku interaktivity, který nebyl vnímán jako vkusně provedená, se později stala pozoruhodným internetovým memem .v jeho právu. Internetoví komentátoři jej někdy používají k vyjádření solidarity a sympatií, které mohou být sarkastické nebo unironické, v reakci na nešťastné události.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Press_F_to_pa­y_respectsíce v odklazu

Další odpovědi
Justin1

S s, ježku šišatej, mě budeš kousat do ocásku. Máš štěstí, že jsem jenom bezzubá užovka!

annas

Ad Dust88, děkuji za otázku. Pro mě byla zajímavá, umožnila, abych přemýšlela a promyslelaplůvod a význam wěty podle významu slov. Věšta se se objevila v diskuzi o vhodností vyjádření kondolence písmenem F.