Slayer5

Jak poznám z názvu v chemii, že se jedná o kyslíkatou či bez kyslíkatou kyselinu?

Nejlepší odpověď
Emefej

Podle názvu to nepoznáš. Pravidlo, které popsal quentos, platí pouze pro několik binárních bezkyslíkatých kyselin. Ternární a víceprvkové bezkyslíkaté kyseliny, kterých je mnohem více, toto pravidlo v názvosloví nedodržují a musíš se je naučit. Např. kyselina thiokyanatá, tetrachlorozlatitá, hexachloropla­tičitá, hexafluoroanti­moničná, tetraflurobori­tá atd.

Další odpovědi
quentos

bezkyslíkaté mají v názvu „-vodíková“ (např. kyselina sirovodíková, jodovodíková…), případně zkráceně „-vodík“ (sirovodík, jodovodík…) /netýká se triviálních názvů/