sesednizkola

Jak povolit tuhý kohoutek?

Ať to rvu jak chci, nemůžu ho za nic povolit. Je to kohoutek od pračky. V bytě půl roku nikdo nebydlel, jinak by mělo být to nové. Je to kohoutek od pračky.

Nějaké babské rady? Mám gumový podklad aby ruka neklouzala, bohužel nemám teď kde sehnat dostatečně široké kleště. Nastříkal jsem dovnitř wd40 a stejně to nepomohlo. Nechci prát v ruce. Děkuji.

http://postim­g.org/image/3rfhzin­s5/

Nejlepší odpověď
mosoj

Samozřejmě že to je rohový ventil!! tak jak praví Hlada.
Kam jsi to WD stříkal? Je třeba sundat ten hmatník a WD nastříkat ke hřídeli ventilu. Jinak než že sundáš to kroutítko se k tomu nedostaneš a stříkání kamkoliv je zbytečné.

Další odpovědi
Drap

Poklepáním by to povolit mohlo, ale je to příliš rizikové. Nejlépe co nejdříve vyměnit celý kohout. V tomto případě se to zřejmě vyplatí

Hlada

Z té fotky to na mě dělá dojem, že nejde o kohout, ale že to je obyčejný ventil s 3/8" vrškem. Ten se dá jednoduše rozebrat a namazat. Sundat růžici, odšroubovat vršek, vytáhnout segerovku, rozebrat. Součástky namazat silikonovou vazelínou, nebo jiným mazadlem, který nežere gumu. Práce na 10 minut. Mlácení, ani WD nepomůže.

Jiří Bohumil

Myslím, že pravdu má Hlada. Podle ovládacího vršku jde o ventil, ne o kohout. Takže šroubovákem odšroubovat hlavici a provést dle Hlady. Nebo ještě i zkusit opatrně nahřát.

pepe88

Pak už jen potukávat kladívkem či paličkou na řízky.

Kepler

Riziko by to být nemuselo, kohout je asi jen zarezlý. To bouchání kladivem by fakt poct mohlo, ale pro omezení rizika bych to řešil těžším kladivem na protilehlé straně. Jde jen o to vyvolat otřesy, ne kohout urazit. Následně ale minimálně síkovky potřebovat budeš.

dodatek: teď, když jsem si fotku prohlédl v detailu, se mi zdá, že ten kohout je v poloze „otevřeno“, nebo se pletu? Není chyba jinde?

Jiří Bohumil

Kepler-mosoj, kluci klídek. Pokud nejde o život, jde o h…! Jinak Keplere, nejde u ventilu o potřebu regulace, ale oproti kohoutu spolehlivěji uzavírá a většinou „nezaroste“. Měnil jsem už několik těch připojovacích malých kohoutků (ne klasických „kuláků“, ty jsou bez problémů), třeba u připojení průtokových ohřívačů na chatě (demontáž ohřívačů na zimu), kde po několikeré manipulaci přestaly spolehlivě uzavírat. A jejich oprava je nerealizovatelná. A u splachovačů na WC jsem je zase nemohl, po několika letech, zavřít. Takže po této zkušenosti montuju už všude, kde jsou tyto uzávěry potřeba, pouze ventily.

Kepler

Jistě, s mosojem mám problém, protože mě neustále jako bonzák snaží mazat, ale u té poslední kauzy se mu to už nepodařilo. Jinak k věci odborné: z fotky není zřejmé, že jde o ventil,. nebo kohout. Jen jsem vycházel z vlastní zkušenosti, jak to mám doma sám. Mám doma skoro stejně vyhlížející řešení typu kohout.

Kepler

Bohumile, mám doma něco podobného. Proč by tam měl být regulační ventil? Otočíš o 90 st, a máš otevřeno. Jde jenom o otevření přívodu k pračce. Zbytek si pračka zařídí sama podle programu.

Kepler

Ještě jednou jsem se podíval na detail obrázku, ale já tam žádnou demontovatelnou růžici nevidím, jen placatý tvar. Nevím jak to nazvat, ale je to typické právě pro kohouty. A navíc mi to fakt připadá jako poloha otevřeno. Problém bude jinde. Za půl roku nepoužívání takto nic nemůže zcepenět. Já mám kohout který je ve stále stejné poloze už několik let a v pohodě se s ním dá normálně otáčet.

mosoj

Kdyby jsi raději mlčel. Je to ventil a to kroutítko se nějak sundavá i když nevíš vůbec vo co go!!! BTW i kohoutem se reguluje. Ventil je šetrnější k potrubí. Nevyrábí tlakové rázy při zavírání. Na to se ale nikdo neptal a tobě to stejně nemá cenu vysvětlovat.

Kepler

Ještě jsem neviděl, aby někdo osadil na přívodu k pračce ventil, možná to bývalo starší řešení a otvíralo se na max., ale tohle jako staré nevypadá. Kohoutem se nereguluje a ani to není potřeba, zvláště na přívodu k pračce. I kohout nezavírá mžikově. Nějaké rázy, to je blbost. Ostatně o kvalitách tvých odpovědí už mám dost dlouhou historii. Neříkám, že vždy odpovídáš blbě, ale skoro nikdy si nepřečteš správně otázku. Když jsem ti oponoval, nikdy jsi neodpověděl a tak se radši mstíš svým neoprávněným bonzáctvím. Ubožáku! Klidně to zase smaž.

Kepler

Hlada: asi ti nejsou jasné pojmy. Ventil má regulační funkci průtoku. kohout zná jen dvě polohy: zavřeno a otevřeno.

Hlada

Pojmy jsou mi naprosto jasné.
Fotka ale není úplně zřetelná, proto píšu, že to na mě dělá dojem.
Jestli se to ovládá trojhrannou chromovanou růžicí a je to víceotáčkové, pak je to ventil, jak jsem psal a je tedy snadno opravitelný. Jestli se to ovládá plochým knoflíkem, pak je to kulový kohout. Ten se opravit nedá. Nárazem praskne.

Kepler

Tak teď ses vyjádřil naprosto přesně. Podle fotky se to moc určit nedá.