Avatar uživatele
alcatra5

Jak uvolnit zatuhlý uzávěr vody?

Zdravím, potřebuju uzavřít přívod vody v panelákovým bytě, ale ventil od teplé vody nejde otočit. Od studené nejdřív taky nešel, ale potom asi nějak povolil a najednou ho šlo v pohodě uzavřít. OD teplé se ale nechce hnout. Jedná se o takovýto platový ventil http://www.vod­nanska603.estran­ky.cz/img/mid/10/p10­10281.jpg (fotka je jen ilustrační)
Z obou stran toho ventilu jsou navařený ty plastový rozvodový trubky, tak se bojím se na to jít hrubou silou, abych to v těch spojích neruplo a nevytopil jsem sousedy.
Co myslíte, mám zkusil třeba lehce kladivem bouchnout do toho ventilu a on povolí? Ty rozvody jsou asi dva roky starý, ale máme tu dost tvrdou vodu, tak je možný že je ten ventil zanesenej. Neexistuje na to nějaký fígl?

Zajímavá 0 před 3781 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Jde o kohout – ne ventil (otáčí se jen o 90°).
Zkus jednou rukou chytit za tělo kohout s druhou ´zabrat´ (případně několikrát tam-zpět), ten plast něco vydrží – ale kladivem bych si to ´popohánět´ nelajsnul.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
arygnoc

asi by som to nechal na 4 hodinu ráno, uzavrel horúcu vodu v celom paneláku (predtým kúpil rezervný ventil) a až potom do toho rýpal.

tým plastom by som moc neveril, je to utrhnuté natotata.

nj, už ani trubky nie sú, čo bývali.
Doplňuji:
ešte ten fígeľ:

inštalatér.

Upravil/a: arygnoc

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Sůwa

Já bych nožem odloupla plastovou krytku, pod kterou se nejspíš ukrývá šroub, sundala páku a nastříkla WD-40. Pak páku vrátit a nasadit na ni delší trubku, nebo jen původní pákou pomalu tlakem otáčet. Mělo by to jít pouze jedním směrem, tak tlačit tím správným … 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Jedná se o plastový kulový kohout ! Neměl by být moc zatuhlý neboť je uvnitř potažen teflonem. Jak již zde bylo poznamenáno, otáčí se jen o 90o a pouze jedním směrem. Na obrázku by byly při zavřeném kohoutu páčky dole!
Nejzranitelnější je ta páčka, navíc propružuje, takže toho moc neutáhneš.
Sundej tu červenou krytku a potom celou páčku. Objeví se mosazný hranol a i uvidíš který směr otevření je správný ( budou tam zarážky). K otočení použij kovový klíč, hasák nebo sika kleště které nasadíš na ten bronzový hranol.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

Já bych přizval jednoho kámoše, který by velkým hasákem držel těleso kohoutu. Druhý by začal pákou hýbat po milimetru nahoru a dolu. Klidně bych se nebál nasadit na páku delší páku, páč nejdříve dojde k rozlomení páky, pak teprve k nějakému poškození kuláku. Osobně se domnívám, že je jen „přilepen“ vlastní kov uvnitř. Nebojte se zabrat, ale kulák držet v hasáku, aby nedošlo moc k pohybu trubek.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
trujkk89

Asi bych doporučila instalatéra objednat nebo pokud nějakého znáte. Mně většinou pomáhá manžel nebo bratr. Jako žena se v tom nevyznám. Nedávno třeba ventily..
Pokud máte něco s ventilem, ráda bych doporučila kvalitní třícestné ventily z https://eshop­.afriso.cz/ven­tily-a-servopohony/sme­sovaci-ventily-arv-a-servopohony-arm/rotacni-smesovaci-ventily-arv/tricestne-smesovaci-ventily/c-211 . Hodně mi pomohly, protože mi nefungoval otopný systém. Tyto ventily zaručily funkčnost a manžel mi ve všem pomohl :)

Avatar uživatele
kablik

jistý asi bude jen ten instalater, jinakmalá rada pro spoustu lidí: ventylama je nutno minimálně jednou měsíčně pohnout, zavřít, otevřít…

před 3781 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek