alcatra5

Jak uvolnit zatuhlý uzávěr vody?

Zdravím, potřebuju uzavřít přívod vody v panelákovým bytě, ale ventil od teplé vody nejde otočit. Od studené nejdřív taky nešel, ale potom asi nějak povolil a najednou ho šlo v pohodě uzavřít. OD teplé se ale nechce hnout. Jedná se o takovýto platový ventil http://www.vod­nanska603.estran­ky.cz/img/mid/10/p10­10281.jpg (fotka je jen ilustrační)
Z obou stran toho ventilu jsou navařený ty plastový rozvodový trubky, tak se bojím se na to jít hrubou silou, abych to v těch spojích neruplo a nevytopil jsem sousedy.
Co myslíte, mám zkusil třeba lehce kladivem bouchnout do toho ventilu a on povolí? Ty rozvody jsou asi dva roky starý, ale máme tu dost tvrdou vodu, tak je možný že je ten ventil zanesenej. Neexistuje na to nějaký fígl?

Odpovědi
anonym

Jde o kohout – ne ventil (otáčí se jen o 90°).
Zkus jednou rukou chytit za tělo kohout s druhou ´zabrat´ (případně několikrát tam-zpět), ten plast něco vydrží – ale kladivem bych si to ´popohánět´ nelajsnul.

arygnoc

asi by som to nechal na 4 hodinu ráno, uzavrel horúcu vodu v celom paneláku (predtým kúpil rezervný ventil) a až potom do toho rýpal.

tým plastom by som moc neveril, je to utrhnuté natotata.

nj, už ani trubky nie sú, čo bývali.
Doplňuji:
ešte ten fígeľ:

inštalatér.

Sůwa

Já bych nožem odloupla plastovou krytku, pod kterou se nejspíš ukrývá šroub, sundala páku a nastříkla WD-40. Pak páku vrátit a nasadit na ni delší trubku, nebo jen původní pákou pomalu tlakem otáčet. Mělo by to jít pouze jedním směrem, tak tlačit tím správným … 🙂

mosoj

Jedná se o plastový kulový kohout ! Neměl by být moc zatuhlý neboť je uvnitř potažen teflonem. Jak již zde bylo poznamenáno, otáčí se jen o 90o a pouze jedním směrem. Na obrázku by byly při zavřeném kohoutu páčky dole!
Nejzranitelnější je ta páčka, navíc propružuje, takže toho moc neutáhneš.
Sundej tu červenou krytku a potom celou páčku. Objeví se mosazný hranol a i uvidíš který směr otevření je správný ( budou tam zarážky). K otočení použij kovový klíč, hasák nebo sika kleště které nasadíš na ten bronzový hranol.

cukrar

Já bych přizval jednoho kámoše, který by velkým hasákem držel těleso kohoutu. Druhý by začal pákou hýbat po milimetru nahoru a dolu. Klidně bych se nebál nasadit na páku delší páku, páč nejdříve dojde k rozlomení páky, pak teprve k nějakému poškození kuláku. Osobně se domnívám, že je jen „přilepen“ vlastní kov uvnitř. Nebojte se zabrat, ale kulák držet v hasáku, aby nedošlo moc k pohybu trubek.

trujkk89

Asi bych doporučila instalatéra objednat nebo pokud nějakého znáte. Mně většinou pomáhá manžel nebo bratr. Jako žena se v tom nevyznám. Nedávno třeba ventily..
Pokud máte něco s ventilem, ráda bych doporučila kvalitní třícestné ventily z https://eshop­.afriso.cz/ven­tily-a-servopohony/sme­sovaci-ventily-arv-a-servopohony-arm/rotacni-smesovaci-ventily-arv/tricestne-smesovaci-ventily/c-211 . Hodně mi pomohly, protože mi nefungoval otopný systém. Tyto ventily zaručily funkčnost a manžel mi ve všem pomohl :)

kablik

jistý asi bude jen ten instalater, jinakmalá rada pro spoustu lidí: ventylama je nutno minimálně jednou měsíčně pohnout, zavřít, otevřít…