Amazonka 23

Jak postupovat při zřeknutí se dědického práva?

Dobrý den,
Z určitých důvodu jsem se rozhodla, že se zreknu dědického práva ještě za života mého otce. Musím prvně za notářem a s ním sepsat smlouvu nebo můžu sepsat smlouvu doma, ověřit podpisy a odnést notáři? V případě sepsání smlouvy u notáře, musí u toho být i otec nebo to můžu sepsat bez něj?

Nejlepší odpověď
da ny

Netuším, co Vás k tomu vede.
Pokud jde o nějaké předčasné „gesto“ vůči otci/sourozencům, řešte situaci v rámci možností raději jinak.
Dědictví se „odmítá“ (hlavně dluhy).
Děti jsou vždy neopominutelní dědici (pokud nejsou ze zákona vyděděni, z velmi vážných důvodů, tedy soudem). Pověřený notář Vás bude muset vždy vyzvat k dostavení se k dědickému řízení.
Jak by se asi dostal k informaci, že někde u nějakého kolegy je na papíře sepsáno Vaše přání.
Neumím si představit, který notář a kde, kolik let bude mít někde uložen takový „papír“.
Případně Vy doma v šuplíku. Stejně byste musela tento dokument osobně někam odnést.
Domnívám se, že to ani není možné.

„Podle § 1487 o. z. odmítnutí dědictví vyžaduje výslovné prohlášení vůči soudu. Dědictví lze odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví a o následcích odmítnutí (odstavec 1). Uplynutím lhůty k odmítnutí dědictví právo odmítnout dědictví zaniká (odstavec 2).“
https://www.nkcr­.cz/casopis-ad-notam/detail/39_695-odmitnuti-dedictvi

Další odpovědi
cukrar

Nelze dopředu sdělit, že nechci dědit, přesněji, říci to můžete, ale je to k ničemu. Páč to lze udělat jen u notáře, ale až u dědického řízení, nikoliv dopředu zápisem.

Edison

Otec u toho být nemusí. Osobně bych doporučil návštěvu notáře, nebo tam alespoň zavolat. Já se zřekl po smrti matky při první návštěvě notáře při dědickém řízení. Přijde mi to jako nejjednodušší.

Bobek 2

Předem se dědického práva zřeknout nelze.
http://obcansky­zakonik.justi­ce.cz/index.php/de­dicke-pravo/konkretni-zmeny/zreknuti-se-dedickeho-prava

Ještě do roku 2012 platilo, že se obecně člověk nemohl vzdát nějakého práva, které mu mělo teprve v budoucnu vzniknout.