Jak postupovat při vyhodnocení swot analýzy?

Dobrý den,
narazila jsem navíc postupů, jak ohodnotit swot analýzu. Který je správný?
První postup spočíval v tom, že silných stránek a příležitostí použijeme kladnou stupnici od 1 do 5 s tím, že 5 znamená nejvyšší spokojenost a 1 nejnižší spokojenost.
U slabých stránek a hrozeb použijeme zápornou stupnici od –1 (nejnižší nespokojenost) až –5 (nejvyšší nespokojenost).
Objevila jsem u hodnocení swot analýzy pro všechny kvadranty hodnoty od 1–5 (kdy 5 je nejhorší ohodnocení) a celková suma je vždy 10. U váhy je nejvyšší 0,99 a součet opět musí dát 1. Děkuji

Odpovědi
arygnoc

kladné vlastnosti sú hodnotené kladnými hodnotami (silné stránky, príležitosti), slabé stránky zápornymi hodnotami (slabé stránky, ohrozenia).
do vzájomnej interakcie dávajte vnútorné atribúty (silné/slabé stránky) a vonkajšie vplyvy/atribúty (príležitosti, ohrozenia).

škálu vyhodnocovania treba stanoviť na základe požiadavku cieľa analýzy, výsledky vyhodnotiť takisto na základe cieľa analýzy – je rozdiel, ak analýzou chceme získať súčasný stav prostredia, alebo stav na tom ktorom trhu.
preto celková suma nemusí dosiahnuť stanovenú maximálnu či optimálnu hodnotu (opäť – záleží na zadaní cieľa analýzy).

tento druh aanalýzy má praktický zmysel iba pri známom cieli (dosiahnutom, chcenom, plánovanom, …)

dôležité je správne zaradenie analyzovaných dát.

;-Q