Pavel1212

Jak počítat exponenciální rovnice?

Je tady někdo, kdo by mi vysvětlil (nejlépe s postupem), jak mám vypočítat exponenciální rovnice?

  1. 625 = 5 –x ......... „-x“ jako horní index
  2. 0,25 x = 16 ........ „x“ jako horní index
  3. 2 x = 0,5 .......... „x“ jako horní index
  4. 4 –x = 64 .......... „-x“ jako horní index

Třeba příklad 5 ^x = 125 ještě chápu a vím, že „x“ vyjde 3, ale s těmito čtyřmi příklady si už nevím rady. Díky 🙂

Nejlepší odpověď
Babsi

Zjednodušeně: musíš dole dostat stejný základ u všech čísel a pak počítáš jen s těmi exponenty..

Další odpovědi
Michal Kole

Myslím, že exponenciální rovnice je podobná s logaritmickou, jen je to „opačně“. takže musíš umět i logaritmovat.

Vojtěch

Tady je to pěkně vysvětleno: http://www.mat­web.cz/exponen­cialni-rovnice

Pokud to jde, převeď mocniny na stejné základy.
Například:

2^x = 0,5

Jelikož mocniny už znáš, víš, že 0,5 = 2^(-1):

2^x = 2^(-1)

Nyní máme stejný základ – dvojky. V dalším kroku si je odmyslíme a počítáme jen s tím co je nahoře, tedy s exponenty:

x = (-1)

Jiný příklad:

625 = 5^(–x)

Víme, že 625 = 54:

54 = 5^(–x)

Máme stejný základ, takže dále počítáme jen s exponenty:

4 = (-x)
x = –4

Pokud převod na stejný základ nelze provést, použiješ logaritmy. V žádnem z uvedených příkladů to ale není nutné.

Zdroj: http://www.mat­web.cz/logarit­my