Jak opravit danění mzdy?

Zaměstnavatel mi udělal celkem zásadní chybu v současné výplatě. Sekl se o opravdu hodnotnou sumu. Nicméně doplatit mi to chce při mzdě další. To vše je nakonec tedy v pořádku. Vrtá mi ale hlavou, že tu další výplatu budu mít opravdu enormní, což mne trápí z hlediska daně. Lze to tedy provést jak navrhuje zaměstnavatel a nějak i opravit danění? Nebo co jiného mohu dělat? Napadlo mne rovněž jestli současná nižší mzda nepodlehla díky tomu podstatně menšímu zdanění, což se může srovnat s vyšším daněním mzdy další. Ale asi to nebude sedět. Přišlo mi to jako zajímavá otázka. Jak je systém připraven na opravy chyb ve mzdách…

Nejlepší odpověď
Pepa25

Jak píše Drap: případné rozdíly se srovnají v rámci ročního zúčtování. Navíc u nás máme rovnou daňovou sazbu FO ve výši 15 % bez ohledu na výši příjmů, takže rozdíly mohou vzniknout v podstatě jen u nízkých mezd spojených s daňovými bonusy nebo pak u „milionářské“ aslias solidární daně nad cca 120 tis./ měsíc (číslo platí pro r. 2019).

Další odpovědi
Drap

Přeplatek nebo nedoplatek se přepočítá a konci roku. Nemusíš mít obavy, ve finále o nic nepřijdeš.