Oprah

Jak naučit syna,aby se nepočurával?

Mám 2,5 letého syna a nedaří se mi ho donutit aby chodil na nočník,vždycky když si na poslední chvíli vzpomene že musí,tak se ještě stačí počurat než dosedne na nočník,může mi někdo poradit jak ho donutit aby sám chodil,mám ho trestat nebo ne?Popřípadě jaký zvolit trest.Denně peru patery a někdy i více punčocháčů a trenek,nakonec si vždy dojde ale pozdě.Myslím si že už je dost velký aby to uměl.

Nejlepší odpověď
Jirka

Dobré by bylo zjistit, zda nemá syn nějaké psychické problémy. Můze mít z neceho strach, a pak neumi takovou vec ovladat.Ale podle vaseho popisu bych to spis videl na „obycejny“ problem u dvouleteho ditete.Ja osobne bych ho prilis netrestal,ale zkusil bych mu za to vzdycky vzit jeho oblibenou hracku.Zacne si pomalu uvedomovat,ze pocuravat se nesmi.A naopak,kdyz si stihne rict o nocnik a vycurat se do nej,tak je dobre ho hodne pochvalit (je to jako u pejska).

Další odpovědi
Nuk nuk

Tohle je u dětí velice individuální věc a věřte mi, že Váš synek není nejstarší dítě u jakého slyším, že to ještě neumí. Doma začínám řešit podobný problém, ale přeci jen u dítka o rok mladšího.

V první řadě bych ho nechávala bez plen, ale z Vašeho popisu chápu, že to tak nejspíš děláte.
Nějak přísně bych ho netrestala. Ani to zabavování oblíbené hračky se mi nelíbí, protože tím mu můžete způsobit dost nepříjemné psychické problémy. Navíc hračka přece s čůráním vůbec nesouvisí. Zkuste ho spíše nechat chvíli v tom počůraném, aby si uvědomil, že když to takhle udělá, že je to nepříjemné. Pokud znečistí třeba ještě podlahu a koberec, nechala bych ho ať Vám „pomůže“ s úklidem (samozřejmě ne mu dát do ruky obrovský mop, ale přiměřeně k věku). A pokaždé, když se počůrá, připomněla bych mu, a´t Vám to příště řekne včas.
Pokaždé, když si řekne na nočník, pochvalte ho, ale připomeňte mu, že by to chtělo ještě o malinko dříve, už když se mu začne chtít. abys to stihl a neměla pak ty mokré kalhoty.
MOžná zkuste místo nočníku už pořídit redukci na WC. Některé děti nemají dobrý pocit z nočníků, ale záchod pochopí docela rychle.

Tu zde zmiňovanou psychickou vadu bych brala spíše jako krajní mez, ačkoliv bych to úplně nezatracovala. Řekněme, že pomočování z pscyhických důvodů je spíš problémem starších dětí (předškoláků, školáků) a u 2,5 letého dítěte to ještě není úplně nenormální. Pokud ale budete mít dojem, že problém nemá konce, porada s psychologem Vám jistě neuškodí.

Jay

Moje anglincka kamaradka poridila curaci panenku, diteti to vzdy nejprve ukazala s panenkou jako hru, kdyz se panenka ‚vycurala‘ do nocniku, dostala obrovskou pochvalu, nejakou odmenu a podobne. Pak vzdy nechala dite aby si taky zkusilo panenku dat na nocnik a chvalilo ji, pote navrhla, aby to zkusilo i to dite a slibila mu mlsku, kdyz se hezky vycura. Nikdy to pry nejde hned, ale zabira to. Zvladla takhle postupne naucit vsechny 3 deti. Dulezite je, aby to pro dite byl prijemny zazitek, aby se necitilo stresovane, do neceho tlacene a prilis sledovane, ale spis, aby to bralo jako legraci, formou hry a odmeny. V zadnem pripade ho netrestejte, spis motivujte. Hodne stesti. Jay

Terinka

pokuste se ho odměnit malou sladkostí když se mu povede něco udělat do nočníčku v žádném případě ho netrestejte spíš mu z toho udělejte zábavu doneste mu knížky když sedí na nočníku a nezapomente ho pochválit budte trpělivá on na to přijde