Mirdas

Jak na sobě člověk pozná že má nízký, nebo naopak vysoký tlak ?

Když nemá po ruce tlakoměr a jak stav řešit než se dostane k lékaři ?

Nejlepší odpověď
hanny 2

Vysoký krevní tlak zpočátku většinou působí jen malé obtíže. Nebezpečné je právě to, že se příznaky začnou projevovat, až když je pozdě. Velmi výrazné či náhlé zvýšení krevního tlaku se může projevit bolestmi hlavy, pocitem nepříjemného nebo nepravidelného bušení srdce (palpitacemi), celkovou únavou. Člověk však zpravidla vůbec netuší, že vysoký krevní tlak má.

Více informací na – http://www.ce­lostnimedicina­.cz/vysoky-krevni-tlak-neboli-hypertenze.htm

Příčiny nízkého tlaku mohou mít souvislost s dědičností, špatným životním stylem, nízkou glykemickou křivkou apod. Při sníženém krevním tlaku jde o snížení rychlosti tlaku krve v cévách, což má za následek špatné prokrvení končetin a mozku a v důsledku toho dochází ke snížení i přísunu potřebného kyslíku. To ovšem neznamená to, že by se krev a kyslík do mozku apod. nedostal, jen se zpomaluje jejich transport do cílových orgánů. Obecně vzato, je nízký tlak méně ohrožující, než tlak vysoký, většinou se sám o sobě postupem věku vyrovnává. Například po jídle se více energie soustřeďuje tam, kde je to potřeba, tj. v žaludečním traktu je více krve, neboli je lépe prokrven.
Bezprostředně po jídle většina lidí pociťuje únavu a chce se jim spát. Tento stav se však po nějaké chvíli vyrovná. Lidé trpící nízkým tlakem to mohou prožívat výrazněji, protože jejich organismus se nedokáže dostatečně pružně vyrovnávat se změnami. Hypotonici trpí často závratěmi, zejména při změnách z nižších pozic (sed nebo leh) do stoje. Zde pomůže přejít na chvíli do dřepu, nebo ve stoji zkřížit nohy. Toto samotné zkřížení zvýší krevní tlak o 10 až 15 mm H

Více informací na – http://www.ce­lostnimedicina­.cz/nizky-krevni-tlak.htm

Další odpovědi
Drap

Lidé co mají problémy s tlakem to většinou, pokud je rozdíl vysoký, poznají. Pocity a příznaky mohou být různé. Pokud neví, jestli má tlak vysoký nebo nízký, nemůže nic řešit. Přesné měření lze provést pouze tlakoměrem.

dědapetr

Mám problém s vysokým tlakem několik let beru léky a nepoznám zvýšení ani snížení tlaku,tlak si měřím pravidelně doma,tak vím jaký je zda vysoký nebo nízký.

karbilka

Já mám vysoký krevní tlak a osobně to teda rozhodně poznám i bez měření. Nevím, jestli je to ovlivněno i horší funkcí srdce, každopádně na tuto skutečnost jsem si přišla sama – aniž by mě někdo měřil. Objednala jsem se pak k doktorovi – tehdy ještě dětskému a ten mi to diagnostikoval. Mě stačí například vyjít delší schody – přestože sportuji, tak mi tahle činnost vždycky není příjemná, to samé platí u kopců. Začne mi rychle bušit srdce a motá se mi hlava, mám pocit jako by mi srdce chtělo vyskočit – něco jako když se někdo snaží uběhnout 3 stadiony a pak se svalí na zem. To samé se mi například stane, když si dám kafe nebo se zvednu ze židle – postele apod. Nebo mi stačí sklenka vína a stane se to samé. Záleží asi na každém, jak to prožívá – jiné sporty zvládám docela s přehledem, takže fyzičkou to není, navíc odmalička jsem zvyklá dělat závodní aerobik. Kamarádka má naopak tlak nízký a ta nemusí ani nic dělat a prostě se jí zamotá hlava a upadne. Ta kafe naopak pít má – je to doporučeno. V obou situacích podle mě pomáhá, když se člověk v takové situaci uklidní, sedne si či lehne a dýchá, čeká až to přejde – chytil mě podobný záchvat na Slovensku při výstupu do hor a chytila mě panika, nemohla jsem se nadechnout a zhoršovala si to sama ještě psychicky, v tomto případě mi pomohl bývalý přítel, který mě objal a v klidu se mě snažil rozdýchávat a uklidňovat. Jinak mám doma samozřejmě tlakoměr a sleduji to. Pojí se mi to hodně s migrénami – když mi kolísá tlak, automaticky se mi objeví i migréna – ve většině případů. Prožila jsem v dětství vážnějsí nemoc, takže mě neustále někde sledují a vím o sobě snad všechno. Vím ale, že z počátku jsem žádné příznaky necítila – téměř vůbec – stupňovalo se to časem, proto jsem nejprve věřila mé mamce, která říkala, že jenom nemám fyzičku a že to mám z toho sledování filmů na gauči – pak už to ale bylo divné i jí, takže si myslím, že to člověk pozná asi opravdu až tehdy, kdy je na to docela pozdě.