Anonym2000

Jak mám vypočítat zrychlení (a) ze vzorce pro dráhu RZP?

Dobrý den, vzorec pro dráhu RZP je s=s0+v0t+1/2at. Jak mám vypočítat zrychlení – „a“? Celé zadání zní: „Automobil, který jel rychlostí 54km/h, zvýšil svoji rychlost na 90km/h, přičemž ujel při stálém zrychlení dráhu 200m. Určete rychlost zrychlení automobilu.“ Děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
Quimby

Vidíš, že máš v rovnici dvě neznámé – zrychlení a čas. Naopak v zadání znáš ještě navíc koncovou rychlost. Vzoreček, který obsahuje všechny tři věci je v = v0 + a*t. Máš tedy soustavu dvou rovnic. Z téhle si vyjádřit zrychlení a dosaď do toho svého pro dráhu. Tím dopočítáš čas a zpětně i to zrychlení.
Jinak v tom tvém vzorečku je s0 rovno nule… Klidně napiš řešení, rád ti to zkontroluji.