MonkeyKing

Jak, kdy a kde pozorovat jeleny v říji?

Jak – někde v křoví se schovat, vylézt si na posed aj.
Kdy – ráno, odpoledne, večer, v noci, popř. období v říjnu
Kde – paseka, les, pole atd.

Pokud máte ještě nějaké informace o jelenech v říji, či jiných tvorech, kteří se dají pozorovat – pište!

Nejlepší odpověď
anonym

Ve Stožci na Šumavě mají speciální „pozorovatelny“ jelenů. Nevím, ale jen za křovím bych to neriskovala. Chtělo by to minimálně posed.

Další odpovědi
venkovan

Pozorovat se dají tam, kde jeleni žijí. Ale není od věci se předem domluvit s lesníky a myslivci, kam jít, aby nebyl plašena zvěř při planovaném odstřelu. Protože pro citlivky – jelení zvěř je jednak přemnožena (s ohledem na úživné možnosti jejich životního prostoru) a působí značné škody na lesích (údajně asi 5 x vyšší než průmyslové imise) a jednak s ohledem na potřebu aby v lesích zůstávala zdravá zvěř, v době říje je dobrá šance odstřelit různé nemocné a slabé jeleny, aby dál nepředávali nekvalitní geny.
Osobně slýchám jelení říji když si sednu na zápraží, ale podívat se nejdu. Jednak třeba bych záviděl, jak má krásné paroží a jak na rozdíl od nás s ním umí hrdě chodit. A jednak, netoužím se plést střelcům do odstřelů.

Drap

Samozřejmě, z úkrytu, případně posedu. Nedá se říci datum, jelení říje neprobíha každý rok v přesný čas. Nejlepší se dohodnout s myslivci, kteří mají v revíru dostatek jelení zvěře, a od nich se nejlépe dozvíš konkrétní místa v dané lokalitě.

SteimlX

tn cz nebo nova 19.30