slipknotak

Jak je to s touto teorií?

že když je například kočka v krabici a v té krabici je s ní i přístroj, který když se krabice zavře náhodně vypustí jedovatý plyn. Jednou ho vypustí a jednou ne, ale nikdy nevíte kdy. Takže je kočka v krabici zároveň mrtvá a zároveň živá a nezjistíte to dokud ji neotevřete, tudíž dokud tu krabici neotevřete tak jsou možné obě tvrzení.
Doplňuji:
je to jen teorie

Nejlepší odpověď
arygnoc

ale ale, to je laické podání kvantovo-vlnové teorie.

Podle té teorie je to tak – ta kočka může být zároveň živa i mrtvá – záleží na tom, jaký status pozorovatele (při otvíraní té krabice – před nebo po otevření) si zvolíte, a co naleznete.

Celé je to rochu zložitější, ale princiopálně jednodušší (nene, to si neodporuje).

Pokud čekáte, že kočka bude mrtva a plyn byl vypuštěn, je všechno ok, pokud bude žít, někde je chyba.
Pokud čekáte, že kočka bude mrtva, a plyn nebyl vypuštěn, někde je chyba. Jinak je to ok.

Bonbónek je to, že vy nevíte, jestli byl plyn vypuštěn.
Takže musíte vycházet z předpokladu, že když při otevření krabice je kočka mrtva, plyn byl vypuštěn (je to ok), když živa, nebyl vypuštěn (taky je to ok).

jinak se nedozvíte, jestli byl plyn vypuštěn (a jestli je kočka živa nebo mrtva).

Nezamotal jsem se trošku?

Další odpovědi
Rocker

Není to týrání zvířat?:-)

Terryle

to je teorie Schrödingerovy kočky, dokazuje to nějaký fyzikální moudra, který bych třeba i ráda vysvětlila, ale nemám na to hlavu.
Ale vlastně jsi to řekl dobře – dokud neotevřeš krabici a nepřesvědčíš se, tak nevíš, jestli je kočka živá nebo mrtvá. Takže je vlastně živá i mrtvá zároveň.

Víc snad pochopíš odtud: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Schr%C3%B­6dingerova_ko%C4%8Dka

Děda Louda

Neřekls nám, odkud tu krabici otevíráme, jestli zvenku, nebo zevnitř. To bychom byli uvnitř s tou kočkou. To si ale vyzkoušej sám.

mathes

Je to v pořádku. Pouze doplním, že právě kvantová teorie nám dává skutečně náhodné výsledky. Kvantová mechanika popisuje všechny možnosti a až v okamžiku měření je jedna z nich náhodně (ale mají různou pravděpodobnost) vybrána. Tomu se říká redukce (kolaps) vlnové funkce (to je to, co nám popisuje stav systému a pravděpodobnosti). Význam této události už je spíše filosofickou otázkou, která je nepotřebná pro praxi. Standadní je Kodaňská interpretace, která právě souvisí s touto kočkou, že je prostě jedna možnost vybrána. Další říkají, že k tomu dojde v našem mozku. Existuje i hypotéza, že se realizují všechny a vesmír se neustále dělí na další a další vesmíry, přičemž v každém z nich nastane jedna z možností.