Kelt

Jak je to s LED žárovkami? Hodí se to do lustru?

Opět praskla žárovka v lustru a byl jsem nucen koupit nové a dát je tam. Chtěl jsem 40 W a 60 W žárovky. Bohužel neměli v obchodě klasické žárovky s vláknem, ale jen LED žárovky. Tak váhám, zda to mám koupit, nebo použít ještě staré, pokud je najdu. Děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud máš ještě staré žárovky, tak si je nech do malých místností (koupelna, WC), kde svítí jen krátce. Do lustru se hodí LED s paticí E27 o příkonu 8 – 10 W, pokud je v lustru více zdrojů, stačí i menší. Já mám rád více světla, tak mám v lustru 2 × 15 W a příjemnější je pro mně teplá bílá.

Další odpovědi
Edison

Pokud tam nemáš regulátor osvětlení tak je to super. Hlavně je třeba dobře vybírat. Jednat podle světelného toku a jednak podle teploty světla, a to podle oučelu, kde to má být umístěno a za jakých okolností se světlo používá. Studená bílá se hodí pro technické věci, zvýrazňuje detaily, teplé světlo je mnohem méně unavující pro oči. Klidně se v dobrém obchodu poraď s odborkíky.

Drap

Použij klidně jaké chceš.

Jiří Bohumil

Určitě vyměň za LED 9W (ekvivalent 60 W klasika). Nekupuj na internetu, spíše v kaměňáku, kde se dají snadno reklamovat, v případě že nevydrží 2 roky. A v současné době nakupuji tyto LED 9W, patice E27 s teplotou světla cca 3000K (Kelvínů), teplá bílá a světelným tokem cca 800–900 Lx (luxů) v obchodech Euronix (u nás K+B elektro), pod značkou BestLed se zárukou 5 let a za cenu (akce 5 za 4) cca 35,– Kč/1ks. Prodávají i shodné s teplotou cca 4000K, studená bílá, která má o něco větší světelný výkon-tok. Vyzkoušel jsem již mnoho LED žárovek, ale tyto se mi zdají, v poměru cena/výkon, nejvýhodnější. A pokud schováš paragon, v případě že odejde, bez problémů vyměníš v obchodě i do 5-ti let. Zatím mi ale (už cca po dobu 1 roku) „neodešla“ žádná.
Obyčejná 60–100W „topidla“ už nepoužívám nikde.

Hlada

LED žárovky není jednoduché vybrat. I teple bílá může být studená jak psí čumák a některé mají jen jednocestné usměrnění, takže blikají 2× pomaleji, než trubice. Doporučuju koupit přes internet, aby se daly snadno vrátit.

anonym

U led žárovek už neřeště Watty.

Ty nejsou vypovídající ukazatel, protože
každý typ LED je jinak efektivní a má při stejném příkonu jinou svítivost.

Proto se spíš zaměřte na onu svítivost (lm) a teplotu barvy (K).
Svítivost by u obývákového lustru zřejmě měla být vyšší než 1200lm (ekvivalent staré 100W žárovky je asi 1800lm). Barevná teplota (pokud jste zvyklý na staré žárovky bude Vám zřejmě vyhovovat nižší kolem 2700K) z rostoucí hodnotou přechází barva spíš do bílé (5000K) až modré (>7000K) viz https://www.e­prehledy.cz/te­plota_a_barva_sve­tla.php