lovita

Jak je to s dojením otelených krav?

Zdravím, s kamarádkou jsme se bavili o životě dojných krav a ona mi tvrdila, že mléko otelených dojnic je nevyužitelné. To by tedy znamenalo že 7 měsíců kráva sice dojí, ale vylije se to do kanálu. zajímají mě teď spíš velkochovy, než drobní chovatelé, nevíte někdo jak to chodí?
A ještě v jakých intervalech se krávy znova oplodńují od posledního porodu?
Doplňuji:
Doplnění: je mi jasné, že kráva dojí jen pokud už rodila, moje otázka je trošku jiná. Představte si, že kráva je pár měsíců po porodu znova oplodněna, tedy po následujících 9 měsíců bude těhotná. Jak je to s mlékem v tomto období? je nějak(např. hormonálně) znehodnocené?

Nejlepší odpověď
kavac

Bez připuštění a následném otelení nemají krávy laktaci. Připuštěná kráva se normálně dojí, ale postupně má stále méně mléka až jej před otelením přestane mít úplně. Nadojené mléko je po převaření, či pasterizaci vhodné k běžné konzumaci. Pár dní po otelení není mléko vhodné ke konzumaci pro lidi. Jedná se o tzv. mlezivo, které je vhodné k výživě nově narozených telat.

Další odpovědi
mosoj

Hm a kde by jsi vzala potom mléko. Kráva do otelení žádné mléko nedává a říká se jí jalovice.
Pokud má u sebe tele tak se samozřejmě nedojí, to tele musí z něčeho žít. Jakmile se jí tele odstaví, tak se dojí bez výčitek.
Doplňuji:
V jaké periodě se nechává kráva zabřeznout a jestli je to třeba k udržení mléka ti ale nepovím , přesto že pocházím z vesnice. Dobytek jsme neměli a tenkrát mě zajímali jiné samice.
Na krávu to ale jednou za čas přišlo a říkalo se že se „honí“. Pak se nechávala zabřeznout. Navíc každý hospodář byl rád za tele, takže krávy zabřeznout nechával pravidelně.
Osobně si myslím že nové zabřeznutí není třeba ale s věkem krávy klesá dojivost, takže putuje na jatka a nastoupí nová mladší.

anonym

Nijak hormonálně znehodnocené není.Kráva se otelí,pak jak píše Kavac ,její mléko není v tuto dobu vhodné ke konzumaci ,je to tvz.mlezivo,které pije narozené telátko po dobu 5–7dnů,pak dostává mléko sušené.
Po 5ti až 7dnech se může mléko od krávy bez problémů konzumovat až do doby než se znovu připuštěná kráva tzv.zapráší,to je že se vůbec nedojí 2měsíce před porodem dalšího telete.