Meffinka

Jak je to s daněmi DPČ

Nevíte někdo jak je to s daněma při DPČ? Jsem na vysoké škole, potvrzení jsem jim dala a minule říkali, že můžu mít max 80 hodin, pak se to prý daní. Jenže mi strhli daně i teď, když jsem měla hodin míň. Tady jsem nepochopila ten důvod stržení.. A když budu mít víc jak 80, tak se mi to daní dvakrát? Nebo jak to vlastně vůbec je, vím, že se na to už tady ptali, ale už mi tohle přijde divný.

Nejlepší odpověď
mosoj

Máš podepsané prohlášení poplatníka. Pokud nemáš zaměstnavatel ti žádné úlevy odečítat nebude. Dát podepsat prohlášení je povinnost zaměstnavatele, ale jsou i tací zaměstnavatelé, kteří o tom nemají ani páru.

Jinak máš nárok na slevu na daních jako každý jiný zaměstnanec t. j. 2070 Kč měsíčně a jako student na základě potvrzení ještě o 335 Kč navíc.
Takže pokud ti vyjdou daně do 2405 Kč, žádné by jsi platit neměla. Zdravotní a sociální ano.
Jinak se to ještě vyúčtovává na konci roku. Pokud budeš mít to prohlášení podepsané měla by jsi ty slevy dostat vrácené alespoň na konci roku, při vyúčtování roční daně. Hlavni jdi po tom podepsání toho prohlášení ......

Další odpovědi
gecco

Podle DPČ není možné odpracovat více, než je polovina běžné měsíční pracovní doby – proto omezení na oněch 80 hod/měsíc (nad už by nemohlo jít o DPČ).
😉
Ale daní se i tyto příjmy – 15 % z ´hrubého´.