Loso

Jak je to s cestovkou?

Kamarad ma na sebe smlouvu a kamaradka jeho mu to odrekla a nechce jet, penize tam pry dala taky. Muze si svoje investovane penize i udajne jeji investovane dat na sebe, aby si tim zaplatil dovolenou? Kamos nema internet

Odpovědi
led

Záleží na vzájomnom dohovore oboch „plánovaných“ účastníkov.

Môj osobný názor z prízemného ľudského hľadiska:
V prípade, že kamarád naďalej trvá na zájazde, aj bez kamarádky, mal by náklady znášať svojimi finančnými prostriedkami.
Ak zaplatili každý svoju časť, mal by jej peniaze vrátiť, pokiaľ nestornujú zájazd u cestovky. V prípade storna s stornovacím poplatkom o „stratu“ mali by sa deliť v pomere investovaných peňazí.

Ale možno niektorí právnici povedia iné (o občiansko právnych vzťahoch).

autacek

Smlouva je psaná na jednoho z účastníků, nebo na každého zvlášť?

Je třeba vyhovět stornopodmínkám, druhý ze zúčastněných má právo na náhradu případného vyrovnání, na výši by se měli shodnout → teoreticky celková cena mínus cena za jednoho, mínus cena za příplatek za jednoho co pojede sám, mínus stornopoplatek. O zkažené dovolené, původně zamýšlené ve dvou, ani nemluvě.