Kepler

Jak je možné, že země bohaté na své přírodní bohatství jsou tak chudé?

Rusko, Venezuela, Nigérie – jen co se týká ropy. Co vlastně určuje bohatství země?

Nejlepší odpověď
Alesh

To je jednoduché… protože to jsou buďto kolonie nebo „skorokolonie“. V praxi to funguje tak, že v dané zemi vládne nějaký dosazený nebo podplacený šašek (pokud přestane poslouchat dopadne jako Kaddáfí ), který se má dobře a udržuje moc pomocí armády, kde velitelé se mají taky dobře. Zbytek národa žije většinou ve strachu a ze slibů, že vše je v pořádku. No, a ta kolonizátorská země saje bohatství. Kolega někde vyčetl, že třeba taková Francie má z kolonií 500 mld. € ročně!!! To se jim to pak machruje, stávkuje apod.
No, a třeba ČR je taková malá kolonie v rámci EU, vlastně celý ten východní blok. Peníze jdou vesměs do Německa a i proto jsme a vždycky budeme na tom hůř než oni. Neříkám, že se máme špatně jako třeba ta Venezuela, to určitě ne, ale ten princip v menší míře je u nás vidět taky.
Jinak prý Venezuela je prý totálně našláplá, co se surovin týče. Že snad jsou na tom prý líp jak Saudové, jen zkrátka jejich vůdcové nejsou tak „flexibilní“, ale i to se asi brzy změní. 😉

Další odpovědi
briketka10

Protože na nich bohatnou příživnické „mocnosti“.
Bohatsví jsou také diamanty, zlato, platina, stříbro,
drahé kameny.
V dolech dřou celé rodiny i malé děti, které za bídnou

Už i v tomto starém videu je vidět
mzdu nemají co jíst a žijí ve slumech bez pitné vody,
atd..

Jednou se už na podobnou otázku odpovídalo.

https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1064013996-bohatstvi-zeme/

Anikitos

Protože, jich vůbec neumí využít a např. než se toho vláda chopí, tak to převezmou soukromníci nebo někdo ze zahraničí, kteří na tom vydělají.

Jaktože státy, které daní každou prkotinu a mají další obrovské příjmy tak jsou i přesto strašně zadlužené? Zkrátka, protože vůbec neumí hospodařit.

Bohatství země se dá určit z několika hledisek, ale to hlavní je, jak s tím vším (ekonomikou) umí ta vláda zacházet, a jak všechno organizuje.

hapiky

Nejen regionální, také celosvětový problém je, když je bohatství ve špatných rukou. Člověk, nebo stát může být jak chce bohatý, pokud není dobrý hospodář a ekonom, vše přijde vniveč. Viz Venezuela. Další problém jsou technologie a ničím omezovaný obchod. Ono totiž samotné bohatství v surovinách nejsou moc platné, pokud se z nich peníze dále nezhodnocují. Jsou státy, co suroviny nemají, ale mají všeobecnou vyspělost a technologie, a to je rozhodující (Japonsko). Rusko by mělo být nejmocnější stát na světě a zdálo se, že tomu postupně tak bude. Přišel Krym, a všechno je jinak. Jedno špatné rozhodnutí a přijde útlum.
Zřejmě je tu ještě jeden skrytý problém: Každému musí být tak nějak lidově řečeno"dáno s Hůry". Nikdo si to nechce připustit, ale něco na tom bude!

ivzez

Souhlasím s Briketkou:
Je to proto, že se na nich přiživují zahraniční společnosti.

Ostatně Vy sám jste něco podobného před prá dny nadhodil
v souvislosti s těžbou lithia. Proč by na něm měly zbohatnout
zahraniční společnosti?

briketka10

Upravila jsem odpověď špatně, omlouvám se.
Vložila jsem „Už i v tomto starém videu je vidět“
do původního textu..