Rokio

Jak je možné ochránit zemi před velkým asteroidem?

Vím, že to v současné době není možné. Co by ale vědci měli udělat, aby to dokázali a největší hrozba pro naši mateřskou planetu byla zažehnána?

Nejlepší odpověď
Kepler

Způsobů se nabízí celá řada, spočívají především ve vychýlení dráhy asteroidu v dostatečné vzdálenosti od Země. Hlavní roli hraje čas: jak brzy dokážeme těleso detekovat a přesně určit jeho dráhu. Pokud by se korekce provedla ještě ve velké vzdálenosti, stačilo by nepatrné popostrčení. Principy a technologie jsou už známy, takže tady úloha vědců možná skončila. Zbývá jen jediné: vybrat nejlepší způsob a investovat miliardy do nového projektu, který by měl být mezinárodní.

Další odpovědi
dubraro

První věc, kterou je třeba udělat, je zmapování vlastností asteroidů. Tomu se věnuje například projekt distribuovaných výpočtů Asteroids@home.
http://astero­idsathome.net/cs/in­dex.html

Cenobita

Modlitbami.

Kepler

dubraro: ten projekt se týká spíše jen vlastností asteroidů. Nejdůležitější je zmapovat a neustále sledovat ty blízkozemní, které by mohly zkřížit dráhu Země.

dubraro

No jo, jenže zmapovat musíme všechno, co se v kosmu hýbe, abychom našli ty blízkozemní.

Kepler

Já jen, že ten projekt se tou problematikou nezabývá, zkoumá jen ty asteroidy, které už známe. Samozřejmě mít síť kosmických i pozemních stanic, které by sledovaly vše co vykazuje pohyb, by mělo spadat do těch nových neuskutečněných projektů. Tady jsou pořád mezery.

hapiky

Problém je ten, že se asteroidy na svých drahách někdy srážejí, tedy mění svoji oběžnou dráhu a to jakým směrem potom poletí vypočítat nejde. Důležité je jen to, kde se srazí, jestli relativně blízko Země v hlavním pásu planetek, nebo v Kuiperově pásu, nebo či v Oortově pásu.