JájsemRaibek

Jak hledat jiné civilizace?

Pokud vyletí raketa či jiná sonda do vesmíru a jejím úkolem je hledat jiné civilizace, jak to probíhá? Není to jen takové plácnutí do vody?
Každý kdo jen trochu ví jak se nastavuje satelitní přijímač, ví, že to ručně neudělá. Důvod? Vzdálenost mezi satelitem a satelitem na oběžné dráze jak tak velká, že i jen 1 cm posunutí znamená odchylku několik stovek metrů ne-li kilometrů.
Pokud tedy vyletí raketa hledat civilizaci, je to dle mého letět jen někam, přičemž se může minout s tím co hledá o stovky, tisíce, miliony kilometrů.

Nejlepší odpověď
gecco

Jo – může se minout…
Taky ta sonda není směrovaná k nějaké civilizaci, ale do sektoru vesmíru – a cestou tam ´naslouchá´ elmg. záření, které se šíří (obvykle) všemi směry…
Ten satelit je trošku mimo ´mísu´*) – jeho vysílací výkon je nízký, tudíž jej musíš z povrchu Země zaměřit přesně.
___
*) jen ´trochu´ – sonda taky může nějaký signál neslyšet (zaclonění gravitací, přehlušený jiným, bližším, signálem…)
😉

Další odpovědi
Agneta

Řekla bych, že s raketama ještě daleko nedojdeme. Momentálně probíhá to hledání terestricky, a je určitě i dost dobré. Mám ten dojem, že v r. 1977 i něco našli. Měl to být pozdrav z vesmíru, tedy i byl, ale vyslání takové zprávy je energeticky tak drahé, že oni (jiná civilizace) odvysílali jen pár písmen, a my jsme si to zatím ani nemohli dovolit:D

lexx

K nejbližší hvězdě Proxima v Kentauru je to při dnešním nejlepším pohonném systému cesta dlouhá 90 000 pozemských let. Jedním slovem beznaděj. Samozřejmě korekce dráhy je možná dokud stačí palivo ale ta vzdálenost…
Doplňuji:
Už lépe rádiový kontakt na dálku ale na jaké frekvenci a způsobu modulace ? Zatím se to nepovedlo jakože pokusů bylo dost…

Radius

Ja myslim, ze ukolem raket nebylo hledat jine civilizace, ale podarilo se pristat na mesici. Dale overit techniku, stav beztize… Ale asi kazda raketa veze zlatou desticku, kde jsou zakladni udaje o zemi, lidech…

Ona je take otazka, pokud by se jina civilizace nekdy nasla, aby jsme toho nelitovali.

Take je otazka, jak vznikaji treba ty obrazce v obili? Nektere jsou slozite a nikdo nevi, jak a proc vznikaji. Jiste nektere udelali lidi, ale vsechny, vzdyt tech obrazcu uz se naslo mnoho…

zelí

Nějáké sondy se kvůli tomuto účelu již vyslaly. Ale jak říkáte, vzhledem k práznému prostoru a obrovským vzdálenostem je pravděpodobnost, že se trefíme někam do blízkosti jiné civilizace nulová.
Pro zajímavost, viděl jsem dokument o Apolu 11 a pro návrat do naší atmosféry pod správným úhlem z měsíce tak, aby jste neshořel ani se neodrazil, se musíte trefit do skulinky, asi jako kdyby jste chtěl trefit papír z boku (nejmenší rozměr papíru) přes celé fotbalové hřiště šipkou (tou kterou se hází na terč).

anonym

Já sám jsem jiná civilizace,dá se teda skromně říct.

kelley

Doplnění pro lexx: nepřeháněj, onehdy jsme to tady počítali a vyšlo nám jenom pět tisíc let… To je co by dup 😁
Rakety nejsou na hledání jiných civilizací vhodné a ani se k tomu účelu nepoužívají. Rádiový průzkum vesmíru je určitě lepší nápad s větší nadějí na úspěch. Ty sondy které nesly nějaké poselství pro případné nálezce (Pioneer, Voyager…) měly jako hlavní úkol plrůzkum vzdálenějších planet a měsíců, to poselství byl jen takový bonus navíc. Až měly po práci, tak na Zemi už se stejně vrátit nemohly a tak letěly dál, za Sluneční soustavu…

Agneta

lexx >>> co je to už 90 tisíc let proti vesmírným časovým jednotkám a vzdálenostem?