Bednaricek

Jak funguje převod měny při mezinárodní platbě?

Dobrý den, mám v plánu objednat mezinárodní balík od zahraničního prodejce. Prodejce chce v případě ČR peníze předem na účet a za dopravu si účtuje 4,5€. Napsal mi, že je potřeba poslat peníze v EUR na BÚ. Jak mám peníze poslat? Stačí poslat danou částku v CZK a příjemci se v bance peníze „převedou“ na EUR? Nemám žádné zkušenosti s mezinárodními platbami. Děkuji, krásný zbytek dne.

Odpovědi
Kura

Musíš mít nejlépe účet, který povoluje platby v rámci EU, do celého světa jsem si musel v bance požádat, nic jsem neplatil, ale žádat jsem musel. Potom platbu provedeš přímo v éčkách.
Pokud účet nemáš, bude to dražší, zaplatíš v korunách dle sazebníku pošty či banky, která má svůj kurz koruny vůči éčkám.

Arne1

Pro platbu do eurozony máš v podstatě dvě možnosti (ty rozumné).

  1. Použij bankovní převod do eurozony, říká se tomu SEPA platba. Různé banky to mají různě nastavené. Některé to mají povolené automaticky, jinde si musíš tuto možnost za pár desetikorun aktivovat. Převod pak zase stojí pár desetikorun.

2)Docela univerzální možnost je použít TransferWise. To je společnost, která má pobočky a běžné účty v mnoha státech a sama provede transfer v rámci své firmy. Prostě v Česku zaplatíš na její účet (tuším ho mají u RB) a v zahraničí pošlou požadovanou částku na příslušný účet. Dokonce si můžeš zvolit na které straně je přesná částka – zda příjemce má dostat přesný obnos (a ty zaplatíš podle aktuálního kurzu) nebo zda ty posíláš přesný obnos a příjemce to dostane aktuálně přepočtené. Služba sice není zadarmo, ale poplatek je velice rozumný v řádu desetikorun. Já platil cca 2500 do Polska a stále mne to asi 45 korun.

Pokud použiješ můj link, měl bys mít první převod zdarma.
https://transfer­wise.com/u/jirk