VampGirl

Jak funguje naváděná střela (raketa)?

Jak je možné, že naváděná střela dokáže za letadlem i mírně zatočit?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

ve filmech typu JAG bylo, že se zaměřuje na teplo.
Teplo vyzařuje infračervené záření a to naváděcí systém detekuje

Další odpovědi
panenka

Balistické rakety s delším doletem mají tři fáze letu, které korespondují s jejich stupni.

  1. „Zvedání“, nabírání výšky (anglicky boost), trvá 3–5 minut, během ní se raketa dostane do výšky (nebo již vzdálenosti od povrchu) 150–400 km, palivo vystřikuje rychlostí 7 km/s
  2. Střední fáze (mid-course) – trvá v průměru okolo 25 minut, jedná se o suborbitální vesmírný let s apogeem přibližně 1200 km, raketa si vybírá nejkratší cestu k cíli (korigovanou o rotaci Země); již v této fázi může vypouštět MIRV nebo využít prostředky proti protiraketovým systémům: vypouštění návnad, rušení vlastního elektromagnetického odrazu vypuštěním oblaku jemně rozdrcených hliníkových plíšků. Vstup do kosmického prostoru v takovýchto vzdáleností od Země má své výhody: prostor bez atmosféry a nemá odpor prostředí, což je energeticky výhodné; na trajektorii rakety nepůsobí vítr, bouře a jiné atmosferické vlivy; raketa může dosáhnout výšku, rychlost a úhel úderu, který znemožňuje její zničení z místa cíle konvenčními způsoby.
  3. Znovuvstoupení do atmosféry (reentry) – začíná ve výšce 100 km a trvá asi 2 minuty. Vstup do atmosféry klade vyšší nároky na návrh takovýchto raket. Současné rakety dopadají na cíl rychlostí okolo 4 km/s. Několik málo typů hlavic balistických střel dokáže i při této rychlosti měnit své cíle a manévrovat (Bulava, Trident-I).

Rakety s doletem nižším než 350 km nevystupují z atmosféry.
Tohle je odpověd tobě VAmpGirl od Mirka

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ba­listick%C3%A1_ra­keta

dragonax

Naváděné střely pracují tak, že najdou svůj cíl (obvykle za použití radaru nebo infračervených paprsků a méně často pomocí optického nebo laserového navádění) a pak k němu míří po kolizní dráze.

Zdroj: http://air-to-air-raketa.navajo.cz/

Terryle

Asi jak který. Taky mám pocit, že se střely „táhnou“ za teplem – v jednom díle Leteckejch katastrof to tuším bylo, teroristi si vypálili po letadle z přenosnýho odpalovače a chudák to koupilo do motoru – anžto byl z letadla nejteplejší.