Šárka014

Jak funguje devizový (cizoměnový) účet?

Dobrý den,
příští měsíc poletím na nějaký čas pracovat do Anglie a chtěla jsem si zařídit cizoměnový účet u své banky (ČSOB). Bylo mi ale řečeno, že se mi to nevyplatí, protože kurz se pořád mění a nebylo by to praktické. Ale z toho, co jsem si načetla od devizových účtech, tak by to vůbec nemělo mít vliv, protože já budu placena v librách a můj účet bude také v librách. Paní v bance to však popsala tak, že obdržím výplatu v librách, převede se to na české koruny, a pak opět na libry. Jak to tedy funguje? Jsem z toho upřímně zcela zmatená.

Děkuji za odpovědi

Odpovědi
Alesh

Nechci kecat, ale podle mě mlžila ta ženská v bance. Sice zaplatíš 25 Kč/měs. za vedení účtu, ale pokud ten účet chceš v Anglii aktivně užívat, tedy kromě výplat z něj budeš i platit, tak si myslím, že se vyplatí mít účet v cizí měně. Protože jinak si myslím, že ty převody se řídí pravidly nákup/prodej. Tedy, že vlastně převádíš tam a zpět a vždy tím horším kurzem. Pokud by byl kurz pro oba typy transakcí stejný, pak bys vystačila s účtem v Kč. Ale jak říkám, dost pochybuju, že tomu tak je, každopádně, to by ti měla říct banka.
Hele, a co účet na Revolutu, ten by se ti nelíbil/nevyho­voval by?

Pepa25

Pokud si otevřete devizový účet, tak vám na něj mohou přicházet platby v příslušné cizí měně, aniž by se převáděly na koruny. Konverzi pak můžete provést až to bude pro vás výhodné nebo přes jinou platební instituce, než je vaše banka. Automatický převod by byl právě jen v případě, kdybyste neměla devizový účet, ale jen korunový.

Doporučuju otevřít účet v jiné bance, pokud vám to v té vaší ani nejsou schopni vysvětlit, ideálně v takové, kde mají nízké poplatky za příchozí zahraniční platby (ČSOB to opravdu není – starší srovnání např. viz odkaz, lepší jsou menší banky např. Air, Fio, Creditas apod.)

Zdroj: https://www.pe­nize.cz/osobni-ucty/421632-prijde-vam-20-tisic-banka-si-vezme-200-kc-proc-stoji-zahranicni-platby-tolik