Ametyst

Jak docílit, aby elektronická volba zůstala tajná?

Medicínské a pojišťovenské databáze jsou velepopulární terč hackerů po celém světě. U voleb by to bylo jinak? Volby nejsou nic jiného než masové zpracování dat, u kterých se navíc snažíte uhlídat anonymitu a osobní výkon volebního práva, což je v IT opravdu těžký oříšek.

Odpovědi
zjentek

tAK HLAVNĚ A PŘEDEVŠÍM MÍŘÍME KE SVĚTOVLÁDĚ. aŽ TA NASTANE, PODOBNÉ OTÁZKY BUDOU DOCELA irelevantní (CAPS LOCK). Světovláda už si pořádky „zjedná“ , těžko si myslet či představit, že „šulit“ při volbách pak bude mít zájem kdokoli jiný než právě světovláda. Těžko si představit jakýkoli postoj otočen PROTI světovládě. Normální lidé (opak té světovlády- ti budou už jen psychopati přesvědčení o své normálnosti) budou mít spíše obrovský strach na to cokoli „jasně daného“ zpochybnit, zfalšovat či zneplatnit. Není příliš složité budoucnost uhádnout, stačí vycházet z chování normálních lidí dnes. Všude ovce, vlci, ale nikde žádný vlčák!!!

(Mohl by zde někdo z IT zařídit přenos mezi malými a velkými písmeny pro ne příliš bystrého zjentka?) 🐔

Drap

Zatím neni znám takový způsob. Vždy někdo ví, jak je to zabezpečeno a jak to obejít. Doposud nepoužíváme elektronickou volbu, pouze ke zpracovávání výsledků a i tak se domnívá, že jistá manipulace s počty hlasů se děje.

aliendrone

Nijak, je to UTOPIE, zvláště s přihlédnutím k tomu, JAK je konstruován běžný HW a sítě. Tedy tak, aby bylo VŽDY možné jednoznačně přiřadit zařízení k verifikovatelnému subjektu.

Všichni ti, kteří spoléhají na různé anonymizéry, VPN apod. věci jsou sice „chráněni“, ale jen do určité míry (byť třeba i značně vyšší, než je standard). ÚPLNÁ anonymita a utajení na netu je v dnešní době je ekvivalentem úlohy „trisekce úhlu“, perpetua mobile apod. scifáren. 😕

Pepa25

Musíte rozlišit dvě věci: databázi a hlasovací rozhraní. Databáze (medicínské, ale třeba také bankovní) jsou samozřejmě centrem útoků hackerů, ale samozřejmě je možné je adekvátně bránit (že u nás třeba zdravotnictví má IT dost podinvestované je druhá věc). Koneckonců databáze je i dnešní systém ČSÚ na zpracování a zveřejnění výsledků (a nidky s tím nebyly problémy, kromě pomalejší odezev v době zveřejění prvních výsledků).
Druhá věc je rozhraní: to jde samozřejmě také zajistit, lidé se přihlašují právě třeba do bankovnictví nebo na portál občana. Tady se samozřejmě slabší místo, protože BFÚ jsou občas ňoumové, takže různě zveřejňují přístupové údaje v rámci phishingu nebo vishingu. Takže žádný oříšek, ale prostě to, co už tu je – je nelogické odmítat elektronické volby, protože to nanalogické snaze zrušit internetové bankovnictví (což předpokládám nikdo nepožaduje).

Pepa25

aliendrone: proč proboha potřebujete „jednoznačně přiřadit zařízení k verifikovatelnému subjektu“? Toto nepožaduje vůbec žádný ze zabezpečných systému elektronické komunikace (portál občana, datové schránky, bankovní identika …)

aliendrone

Pepa25>>> Špatně směřovaná otázka, tohle mnohem lépe zodpoví Federální úřad pro vyšetřování a především Národní bezpečnostní agentura, odkud tento požadavek vzešel.

Pro lepší případné dohledání – k vyjednávání mezi těmito organizacemi a velkými komerčními hráči na trhu došlo v době, kdy se profláklo, že FBI/NSA čte(„monitoruje“) nikoliv „jen některé zájmové“, ale ÚPLNĚ VŠECHNY e-maily. Což je již nějaký pátek, tuším asi 10let naz5. Souvislost to má údajně s pokročilejšími algoritmy šifrování. Což mně DÁVÁ smysl. 😄

Pepa25

Jinak mi přijde úplně typické, že argumenty slyšet nechcete, místo toho dále palec zjentekovi a jeho blábolům o světovládě a Drapovi a jeho nepodloženým tvrzením, že „manipulace s počty hlasů se děje“
Čím dál víc je mi tady z toho na blití …

aliendrone

Pepa25>>> Přirozeně že za takovou odpověď dám zjentkovi palec. Ono až tak nezáleží na tom, jestli se trefil do správného koše nebo ho minul. Podstatné je, že na něj alespoň MÍŘÍ. Což o mnohých jiných neplatí.

Předevěším pro ten typ, který nevěřím, že Haleyova kometa existuje. Prostě dokud se nevrátí (aby ji mohli čeknout na vlastní oči), tak to byla jakákoliv, na každý pád JINÁ kometa. 😉 😄

Jen mě tak napadlo ještě k předchozímu komentáři. PROČ by měly datové schránky, bankovní účty atd. něco takového chtít, když tam UŽ JE JEDNOZNAČNĚ ZNÁM jejich vlastník/provo­zovatel/autor? Tedy alespoň pro mne by bylo obtížné si zjednat např. datovou schránku jako Pepa25 a ne jako aliendrone. No nic, chybička se vloudí. 😉 😁 😁

aliendrone

Sry za ten tučný odstavec, netuším JAK se mi to povedlo. 😮

Ametyst

Pepa25: Je dobré rozlišit státní od soukromého. Ajťáci ve službách státu pobírají zlomek toho, jak jsou ajťáci hýčkaní v soukromých firmách a korporacích. Nesrovnatelné. Úměrně tomu jsou zabezpečena elektronická bankovnictví, v porovnání např. s ministerstvem, kterému dva hackeři hacknuli vízový systém! Nikdo na ministerstvu na to nepřišel za celá léta! Ne že by byli líní nebo nekompetentní, ale za ty prachy- je jich málo. Státní a soukromé se nedá porovnávat. A soukromé volby tu mít nebudeme.

Pepa25

Ametyst: organizace voleb stojí stát cca 700 mil. Kč https://www.ces­kenoviny.cz/zpra­vy/na-vydaje-spojene-s-volbou-prezidenta-cr-ma-jit-z-rozpoctu-693-milionu-korun/2277695 Sčítání lidu stálo 2,5 mld. Když stát chce, tak peníze najde. Ale chápu, že vy hledáte důvody, proč to nejde. Nemohu sloužit, žádné neznám.

aliendrone

Pepa25>>> Ano, když se chce, tak VŠECHNO jde a peníze na výrobu hlasovacího systému umožňující zmanipulování by se JISTOTNĚ NAŠLY! TAKOVOU příležitost by si stát NENECHAL UJÍT, to spíš zruší důchody nebo tak něco. Přirozeně by to tím elektronickým hlasováním následně odsouhlasila většina občanů, o tom VŮBEC NEPOCHYBUJI. Stejně tak nepochybuji, že tomu nevěříte, protože vláda by NIC TAK ŠPATNEHO přeci neudělala, muehehehe! 😉 😄