ivzez

Jak dobře ještě umíte řeč našich sousedů? → Jak dopadnete v česko-slovenském kvízu?

Ptají se jenom na 21 slov, ale i tak jsem u jenoho chvilku váhala.
Jak to dopadne u Vás?
https://magazin­.aktualne.cz/tes­ty/cesko-slovensky-kviz-uhodnete-co-se-skryva-za-slovy-bielizen/r~2bc13e­68dd0411e8953d0cc47ab5f1­22/

Nejlepší odpověď
led

V teste je chyba. V otázke 17 sú obidve odpovede správné, ale test označuje len rúra=trouba. Kto neverí, nech si to overí krížovou skúškou v česko-slovenskom a slovensko-českom slovníku

Poznámka k testu:
robiť testy s použitím google prekladača je veľká chyba, ale nečudujem sa, je to klasická ukážka nedostatočnej novinárskej práce
autorka testu je novinársky elév (2013 stážistka) bez dobrej znalosti spisovnej slovenčiny

Pre zaujímavosť,
ja vám dávam „testy zo znalosti slovenčiny“ každý deň, len to nehodnotím ako test.

Další odpovědi
yuko

17 z 20, tak to na tom nejsem tak zle. Diky za test 🙂

Kepler

Nechyboval jsem!

quentos

Jedna chyba, a to jen kvůli přílišnému přemýšlení, kdy jsem nakonec ze správné odpovědi „vycouval“. Šlo o tu pivnici – nakonec jsem si řekl, že piwnica je sklep polsky, tak to ve slovenštině tak nebude… a vono jo…
Není to ale dobrý test – u slov, která neznám, šlo leckdy správnou odpověď dobře tipovat: často byla špatná možnost tak absurdní, že trefit správnou nebyl problém…

JájsemRaibek

A jste na konci testu. Podívejte se, jak jste uspěli.
Vyhodnocení:
Správně jste odpověděli na 20 z 20 otázek.

independent

18 tak to je ostuda, musím se zlepšit.

Ušel ventil

otázka č.18. mám špatně
ale např želva ,zelí,kapusta,bo­sorka,čučoried­ka,desiata,a slovensky kaleráb,kůreni­e,nádcha,pery,ro­žok,ťava a další tam chybí

Jiří Bohumil

18 z 20-ti dobře. To snad ještě ujde. 🙂

EKSOT123

Tak se dívám, že jsem nejlepší – a s velkým náskokem – 15! Ale kaleráb je z němčiny, to jsem věděl.

dubraro

Jsem ze smíšené rodiny, běžně čtu slovenské knihy a mluvím slovensky. Některá slova v testu jsou sice spisovně slovensky, ale běžně se místo nich používají čechismy, např. ta trouba (pečící) = rúra ale i trúba.

iceT

20/20
Ale mám výhodu, a tou je kamarádka Slovenka, sice teď není při ruce, ale dřív jsem se ptala co je co.

klumprt

Plný počet. Někde jsem si nebyl úplně bez váhání jist, ale pomohlo mi, když druhá možnost byla nápadně špatná. 🙂
Většinu života jsem prožil nedaleko hranic se Slovenskem a slovenské televizní kanály jsme měli stabilně naladěné. Takže asi i proto to bylo vcelku jednoduché.

Edison

Tři chyby. Dvě jsem střelil od boku, ptz jsem to nikdy neslyšel. Jedno jsem popletl spíš z blbosti. Z vlastní, podotýkám. Tak to snad nejni tak střeašný.

orwell

2 chyby, ale pár dalších jsem pouze trefil. Mohlo být hůř. No, nic moc.

autacek

Tak slovenština byla svého času považována jen za nářečí češtiny 😉

quentos

Ušel ventil: „kůrenie“? Tak to asi těžko…

ivzez

@EKSOT123,
to bych si byla musela na Kohlrabi vzpomenout. )–:
(Ale nakonec jsem to tipla správně.)

@Auťáček, musel jste se pohybovat v „zajímavém prostředí“,
rozumný Čech ani Moravan by toto o slovenštině nenapsal.

autacek

viz. odpověď níže, nikoli já, ale naši předkové, škoda že neznáte vlastní historii.

ivzez

Vlastní historii neznáte Vy a pokus
o „citaci“ překonané mylné „teorie“
svědčí o (abych se vyjádřila slušně) ignorantství.

autacek

V čem konkrétně jsem napsal nepravdu?

„Tak slovenština byla svého času považována jen za nářečí češtiny 😉“

Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

led

autacek, teraz malý úder pod pás:
čo keď to bolo naopak, veď čeština pochádzala od spoločnej staroslovienčiny a podľa legendy Praotec Čech musel, pre záchranu svojho života, emigrovať z domova pod Karpatami a usadiť sa na „Prevrátenom hrnci“, prepáčte, na hore Říp 🙂

ivzez

Led,
nic si z něj nedělejte, je to provokatér
a viz výše…

autacek

Věc je třeba vnímat v širších souvislostech, bohužel Slováci se nikdy za Čechoslováky nepovažovali, cítili se ukřivděni v každém spojení a neváhali se přiklonit pro myšlenku samostatnosti i k Hitlerovi, ale to jsem zmiňoval již dříve.

Nebudu hledat konkrétní článek, ani jméno (nevím jestli to nebyl dokonce i sám Štefánik, či Masaryk, při vyjednávání o vzniku samostatného státu), ale obdobně se o tom můžete dočíst i zde http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=4265 byť zde jsou tyto otázky popsány trochu mírněji.

autacek

Provokatér, který si dovolil napsat pravdu, jak bylo 🙂

Citace:

„Chyba české jazykovědy, i má osobní chyba, záležela v těm, že jsme ze srovnání slovenštiny s češtinou vyvozovali závěr, že slovenština není vedle češtiny, polštiny… slovanský jazyk samostatný, nýbrž že je s češtinou, t. j. s českými, moravskými a slezskými nářečími, do té míry příbuzná, že s ní tvoří vyšší jazykovou jednotku, jazyk československý.“

annas

Jenže jste nepokračoval dál, kde je toto tvrzení vyvrácené, protože je nevědecké.

Je pravda,. že slovenština jako spisovný jazyk je mladší než čeština, ale liší se slovní zásobou i hláskoslovím.

Je třeba umět i číst …

Je třeba pozormně číst. a uvědomil si rozdíl mezi jazykovými pojmy.

Na rozdíl od češtiny ve slovenštině neproběhly některé hláskové změny.

autacek

Ale to já přece nerozporuji, jen jsem si dovolil poukázat, že ne vždy tomu jak je to dnes, ve všech kruzích, bylo. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Tak asi o tom bude třeba mlčet, protože se to nehodí, ne?

led

Pokiaľ niečo napíšete nie v daných súvislostiach, ale len vytrhnutý text,ktorým pôvodný zmysel tohto uvedeného textu skresľuje, vždy počítajte s odozvou.
Hovorí vám niečo pojem „demagógia“?
Demagógia je spôsob manipulovania ľuďmi. Typické prostriedky pre demagógiu sú prekrúcanie faktov, vytrhávanie z kontextu, špekulácia so záujmami a túžbami ľudí, apelovanie na ich prízemné pohnútky a predsudky, lživé prísahy a nereálne sľuby a súčasne klamlivé osočovanie protivníkov, vyvolávanie strachu a podobne.
A to robíte vy!

autacek

Zajímavé je, že takto ješitná a ukřivděná, jako Vy, naštvaná na Čehůny, Maďary a vlastně kde koho, byla vždy většina Slováků. A ostatně o tom, proč Vy působíte na české verzi odpovědí, se dá jen spekulovat, ale tak nějak to dotváří celkový obraz. Máte vůbec představu, kolik se do Horních Uher, dříve především země pastevců ovcí, nasázelo z Česka, jak za první republiky, tak za komunistů, peněz? A vděk? Naprosto žádný. Spojit se ve zbrani s nacisty a následně pořad jen remcat a opět se trhnout.

annas

Když vy trváte na svém, tak nejste ješitný a ukřivděný? Navíc své názory vnucujete druhým. Nikdo vám je nebeere, ale vždy je třeba dodržet slušnost při jejich prezentaci.

Vím své.

To, že led má jiný názor vadí? Umíte věštit, když víte, proč led na Odpovědi chodí? Je pro ně určitě přínosem.

Proč Češi chodí na slovenské? Jaký obraz a o kom to dotváří?

led

" pořad jen remcat " ano, to ste vy! Ale skúste pri tom aj trochu vo svojej zaslepenosti premýšľať.

Vaše osobné útoky, pokiaľ ide o mňa, sú ako vaše „remcanie“ mylné, ukazujú presne, ako viete čítať príspevky iných vo svojej zaslepenosti s nasadenými konskými klapkami na oči.

autacek

Promiňte, ale pokud člověk tupě nenapíše, kolik z kolika měl správně (mě je to například naprosto jedno), ale napíše k tématu něco zajimavého, že existovalo dokonce období a názor, který jsem uvedl, tak pro vás je to jak červený hadr pro býka? Copak to byla lež? Nebo vás něco takového dodnes uráží?

ivzez

Mne neuráží tehdejší období, ale to jakým způsobem zde své pochybné názory prezentujete. Na slovenštinu, Slováky, Slovenskou republiku, Romy, …

Co kdybyste někdy použil to, co snad (???) máte v hlavě?

Edison

Já jen doplním, že i česká „roura“ je nesprávný termín, možná až nespisovný. Správně jsou to trouby. ČSN na to má dokonce normy, které užívají slova trouby, trubky, armatury, tvarovky… Nakonec… i ona pečící trouba byla původně obyčejná toruba – roura.

annas

Ad Edison – roura i trouba jsou oba spisovné výrazy.

"trouba, -y ž (2. mn. trub)

  1. starý hud. nástroj tvaru rozšířeného válce: pastýřská trouba
  2. hlásná trouba megafon 2; přen. hanl. hlasatel n. hlásání něj. (cizích) názorů
  3. roura: betonová trouba
  4. zařízení k pečení (i součást kuchyňských kamen): plynová, elektrická trouba; péct v troubě

roura
roura, -y ž <n>

  1. duté válcovité těleso na vedení tekutin n. plynů, trouba
  2. předmět podobající se tvarem rouře: močová r. trubice;"

Stačí výrazy zadat do odkazu
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

--
Etymologie

trouba1, – trubka, trubice, trubač, troubel, troubit, odtroubit, roztroubit, vytroubit, zatroubit. Všesl. – p. trąba, r. trubá, s./ch. trúba, stsl. trǫba. Psl. *trǫba je přejato ze sthn. trumba tv., původu asi onom. Srov.  :trombon,  :trumpeta.

trouba2 ob. expr. ‘hlupák’. Ze staršího troup ‘hlupák, špalek’ (viz  :trup) přikloněním k  :trouba1. Srov. i  :trumbera.

roura – rourka. Ze střhn. rōre (dnes Röhre) ‘trubice’ od rōr tv., původně ‘rákos, třtina’ (dnes Rohr)

Jiří Rejzek Etymologický slovník

led

Čísla pod textom sú čísla stránok testu, 20 otázok=20 strán a vyhodnotenie testu je na strane 21

ivzez

Asi máte pravdu.
Ale u testů jsem zvyklá na označení čísla otázky + počet otázek,
nikoliv počet stránek včetně závěrečného vyhodnocení.

ivzez

Kdyby to někoho zajímalo, zaváhala jsem u slova kaleráb.

Prošla jsem si test znovu → slov je opravdu jenom 20.
Zmátlo mne, že se po celou dobu zobrazuje číslo otázky/21.
A výsledek byl: „Správně jste odpověděli na 20 z 20 otázek“
a pod tím opět 21/21…

Edison

JájsemRaibek, jen dvacet? Já jich měl 21…

JájsemRaibek

No mně to ukázalo toto, takže nevím.
Sám jsem se divil, protože ivzez psala o 21 a já měl 20, tak nevím.

JájsemRaibek

Tak jsem si ho dal znova a píše mi to toto:
A jste na konci testu. Podívejte se, jak jste uspěli.
Vyhodnocení:
Správně jste odpověděli na 20 z 20 otázek.
21/21

led

nezhoda v bodovaní, rovnako ako chybný test.
Toľko ešte zo slovenčiny a češtiny viem

JájsemRaibek

Nejsem si jist, ale i do pivnice se chodí na pivo.

led

záleží od oblasti. niekde majú pivnice a niekde sklípky