Dane

Jak chápete pojem komunikační schopnosti a komunikační dovednosti?

Nejlepší odpověď
annas

Je nutné, abyste rozlišila jazyk jako schopnost ovládat a používat symbolický vyjadřovací systém (češtinu, němčinu nebo
znakový jazyk neslyšících) od řeči nebo promluvy jako skutečného použití jazyka – schopnost komunikovat se postupně stává dovedností. ,

Schopnost – způsobilost naučit se znát nejen teoreticky pravidla určitého jazyka, umět si v hlavě srovnat své myšlenky (= tzv. vnitřní řeč) znát, jak se zachovat v určité situaci, naučit se psát atd. a tzv. vnější řečí vše vyjádřit – tedy komunikovat ústně nebo písemně.

Ze schopnosti vzniká používám, opakováním dovednost. = uplatníme v písemné i mluvené komunikaci – naučíme se mluvit, číst, psát, počítat … neustále se zdokonalujeme.

Dovednost komunikovat uplatníme např. když chceme někoho přesvědči o něčem,, získat pro něco, při umění naslouchat, argumentovat atd. Nejen v oblasti mluvené, ale i psané. Záleží také na slovní zásobě, vyjadřovacích schopnostech. obratností aj.

Další odpovědi
Drap

Tak, že člověk je schopen a dovede komunikovat.

gecco

Myslím, že my chápeme – ale aby i tys chápala, měla by sis definici (nebo myšlenkovou konstrukci) vytvořit…
😉
Pokud ji sem přidáš (do Doplnění či Diskuse), můžeme ti ji zkontrolovat (nebo o ní podiskutovat).
😉

Dane

gecco: rozdíl mezi komunikačními schopnostmi a komunikačními dovednostmi popsala annas.

Komunikační schopnosti lze chápat jako kompetence k vyjadřování. Zjednodušeně jde o schopnost správně mluvit, číst a psát v daném jazyce. K tomu je nezbytná znalost pravidel, zejm. gramatiky. Nepostradatelné třeba v profesi překladatele nebo tlumočníka.
Komunikační dovednosti, které patří k tzv. soft skills (měkké dovednosti) je možné chápat šířeji jako umění efektivního sdělování informací, myšlenek nebo názorů.