Shady

Jak by vypadala společnost bez státu?

Časem by asi znovu něco jako stát vznikl ale co před tím?Myslíte že by lidé místně spolupracovali podle zažitých věcí nebo by se spíš zabíjeli kvůli potravinám apod?

Nejlepší odpověď
mosoj

On by se někdo nejsilnější našel.

Další odpovědi
Pájo

Doporučuji přečíst si knihu Ondřeje Neffa – TMA.

Mirdas

Rozkouskovali by jsme se na tlupy.

Potřebujeme žít ve nějakém společenství, jen záleží na kvalitě kdo v tom společenství vstane v popředí.

OdveciBlog

Dobře. Utkvělá představa etatistů, že bez státu „to nejde“ je zcela zcestná a každý kdo má hlavu dokáže pochopit, že to je možné.
A ano, je mi blízký anarchokapita­lismus.

Kelt

Lidé potřebují vedení, řád, někdo určuje ceny? Nebo by se Ti líbily středověké ceny, loket plátna v Pardubicích 150 Kč, v Brně 200 Kč, v každém městě jinak. A nejde jenom o hospodářskou situaci. Někdo by někoho okradl, kdo by to řešil?

NikkiHeat

Lidé právě za tím účelem zakládali stát, bohužel poslední dobou mám pocit, že to přestává fungovat. Předtím byla doba temna, je to jako když jde každý na vlastní pěst – chaos a smrt. Proto lidé začli žít ve skupinách a nějak společně něco tvořili pro celou komunitu. Jenže časem někdo se nechtěl podílet na tvoření a pouze parazitoval. A ejhle.....vidím dnešní svět.

MK44

Nevím, co si představujete pod pojmem stát. Tedy kdy je stát státem. Zcela bez nějaké společenské organizace může žít toliko Robinson sám na ostrově. Jakmile tam má Pátka, už se musí dohodnout na tom, že jeden nebude čůrat na místo, na kterém ten druhý zrovna stojí. Je-li lidí pohromadě více, celá vesnice, už se musí dohodnout, komu které pole patří, co kdo bude dělat a nedělat. A tím spíše celý kmen, svaz vesnic nebo měst atd. Od kterého bodu tu organizaci nazvete státem?

Společnost bez státu? Vybavilo se mi nynější Somálsko nebo některé vize anarchistů.

A mimo to – hlad je hlad. Není-li co do huby, mordujou se lidi stát nestát …