Kelt

Jak by toto hodnotili u nás? Trochu divné pracovní povinnosti, že?

https://www.no­vinky.cz/koktej­l/clanek/smrt-pri-soulozi-na-sluzebni-ceste-je-pracovni-nehoda-rozhodl-soud-ve-francii-40296055
Chlapík jede na služební cestu, sbalí ženskou, dostane infarkt a zaměstnavatel mu to ještě platí, nebo pozůstalým.
U nás by to hodnotili tak, že se nevěnoval řádně svým povinnostem a chtěli po pozůstalých, aby zaplatili vzniklou škodu. Stejně když někoho přejede vlak, tak chtějí po pozůstalých náhradu. Trochu divné, že?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Docela jinak. V odkazu dávám link na rozhodnutí českého Nejvyššího soudu. U nás se strikně říká, že pracovním úrazem není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět.

Zdroj: https://www.boz­pinfo.cz/pracov­ni-uraz-na-sluzebni-ceste

Další odpovědi
led

V uhorkovej sezóne k uhorkovému článku v odkaze v tejto uhorkovej otázke, patrí uhorková odpoveď:
Rozsudok je správny, predsa zamestnávateľ je na vine, že jeho pracovník počas služobnej cesty nemohol byť so svojou manželkou, následkom čoho sa musel realizovať iným spôsobom so smrteľnými následkami.
U nás, keď zamestnávateľ vyšle zamestnanca na služobnú cestu, vyžaduje od neho plne sa venovať svojej práci a nerozptyľovať sa nežiaducim smerom, niekedy aj na úkor zamestnancovho osobného voľna.

dodatok:
podľa môjho názoru, pracovný úraz platí v prípade, že zamestnanec už služobnú cestu nastúpil.
Príklad:
1 – zamestnanec sa pošmykol pred vstupom do vrátnice pracoviska a zlomil si nohu. Vzhľadom na to, že sa to stalo pred začiatkom práce mimo pracoviska nie je to pracovný úraz.
2 – zamestnanec nastúpil služobnú cestu, počas nej pri presune na iné pracovisko sa pošmykol a zlomil si nohu, je to pracovný úraz. Pretože sa mu to stalo počas služobnej cesty.
V týchto bodoch vychádzam zo skutočných prípadoch v zápisníciach o úraze.

Ale, možno v ČR platí dnes už iné pravidlá, predpis, vyhláška, zákon… no nič, počkám si na vyjadrenie odborníka z pracovného práva.

Kepler

Mně tedy přijde divné rozhodnutí toho soudu. Proč by měl zaměstnavatel odpovídat za to, co jejich zaměstnanec dělá v noci? Jo kdyby ho srazil vlak, dejme tomu při jednání a řešení problému na trati, kdy plnil své pracovní povinnosti, to je jiná. Sporné by bylo, kdyby v té době souložil s paní přednostovou stanice přímo na trati.

Kazatel

Je to naprosto absurdní soudní rozhodnutí, rad bych věřil, že je ještě možné dovolat se práva, ale asi těžko.

A teď si představte toho nenáviděného živnostníka, jehož rodině nedá nikdo nic ani když si způsobí smrtelné zranění v opravdové práci, natož za nevěru s prostitutkou.

A co víc, zaměstnejte si na výpomoc oficiálně jednoho dva zaměstnance a z toho co se může stát můžete jako OSVČ přestat rovnou spát.

iceT

Bylo-li by pracovní náplní balení ženských a zahýbání, tak by to snad bylo i správně, a pokud by se to stalo u nás, tak by pozůstalým musela platit ona hampejznice, co u ní panáček skonal.

ivzez

Autorům článků jde (trochu) o „senzace“, aby nalákali
čtenáře a „potenciální klikače na reklamy“.

Jinak záleží na tom, jak zákon té které země definuje
pracovní úraz.

U nás je pracovním úrazem úraz, k němuž dojde při plnění pracovních povinností nebo v souvislosti s plněním pracovních povinností. Uznání pracovního úrazu je v kompetenci zaměstnavatele.

Ne každý úraz, k němuž dojde na pracovišti, je pracovním úrazem.

Jako příklad vezměme třeba opaření horkou vodou. Vaří-li sekretářka kávu svému nadřízenému nebo návštěvě, půjde o pracovní úraz. Pokud si ale bude ve své přestávce vařit kávu pro sebe, o pracovní úraz nepůjde.
__

Jestli někde „zaměstnavatel za zaměstnance
odpovídá po celou dobu pracovní cesty,…“

df

V Německu se uzná i úraz, který se přihodí cestou do práce.

led

Kým rozmýšľate o odškodnení za pracovný úraz spravte si malý test BOZP 2019 https://www.boz­pinfo.cz/test-bozp-2019-prazdninove-opakovani

ivzez

Mně se tam zobrazuje jenom nadpis a perex,
zbytek stránky je ve Firefoxu prázdný. (–:

Jestli nezapomenu, zkusím to později v jiném prohlížeči,
ten test mě zajímá. Díky za odkaz.

Mc Merkurion

… u mně OK …