Bronzový

Jak by se mohli nazývat "rybáři lidí"?

",,, učiním vás rybáři lidí." lovci loví, rybáři rybaří, lidé ??? ("chytají" a evangelizují?)

Doplňuji:
Šlo mi pouze o lingvistický problém: rybáři rybaří; "rybáři LIDÍ"???

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Z hlediska jazykového jde o obrazné přiřovnání a užití synonym sslov rybařit, rybář.

Ježíšova slova - " učiním z vás rybáře lidí" - je podobenství, symbol, užití přeneseného význam slova rybařit = lovit ryby.

Ježíšovi učedníci byli většinou z řad rybářů, Ježíš jim říkal: " Pojďte za mnou." „Učiním z vás rybáře lidí“ (Mk 1,17)". a bylo jim jasné, o co jde, pochopili.

Z těchto slov vyplývá, že Ježíš chtěl, aby rybáři, neloviil ryby jen k jídlu jako lovci ryb, , ale "lovili", tedy povolali lidi do své blízkosti a tím i do Ježíšovy blízkosti. Měli získávat lidi pro stejnou cestu, na kterou se vydal s Ježíšem. oni sami.

Ryba, kterou rybář uloví, ho zasytí. Zatímco člověk, který se vydá Ježíšovou cestou, bude spasený.

Rybáři lidí = lovci lidí = přenesený význam slovesal lovit = hledat, shánět, vybírat lidi pro víru v Ježíše, který um nejen nakrmit zástupy, ale je i jejich Spasitelem.

Doplňuji:
Rybář rybaří, loví ryby Jak jsem uvedla sloveso lovit má více významů.

Rybář lidí je přenesný význam, podstl jméno nelze vytvořti, protože rybář je jméno konatelské a tvoří se od sloves.

Existuje příjmení Lidař, ale to je odvozené od křestního jména Ludmír apod.

Takže jedině od dalšího významu slovesa lovit = nejpřijatelnější je hledači lidí.

Více diskuse

Další odpovědi:

Stříbrný

rybář rybaří, rybář je člověk, loví rybu, ryba je jiný živočišný druh, ale ty chceš pojmenovat dva stejné živočišné druhy, z nichž jeden je jakože ten predátor, lovec...tee všechno nesmysl, pánč mi vychází "lidař" :-))

Stříbrný

Snad né jako Svědci Jehovovy...chytají nevinné naivní rybičky a pak jim nasadí železa, a už je na svobodu nepustí :DDD

Doplňuji:
...no jo, něco jako lidožrouti :DDD

Pokročilý

Talko, já bych se v tomu nešťoural. Ježíš použil pro zamýšlenou kazatelskou činnost použít přirovnání k činnosti, kterou učedníci znali z každodenního života, aby si dokázali představit, co vlastně budou dělat.. :-)

Určitě by se dal najít nějaký přiléhavý jednoslovný název, jako napadl Sambu, ale nejdůležitější je, že kázání dobré zprávy o Božím Království probíhá po celém světě (Matouš 24:14) a že tuto činnost řídí sám Ježíš. (Matouš 28:19-20)

Bronzový

Přečti si Bibli. Čím byli Petr, Jan a jiní. Byli rybáří. Rybáři loví ryby. Rybář lidí loví lidi, tedy získává lidi pro vznešené cíle. Byli to prostí lidé a Ježíš jim nemohl vysvětlovat nějaké složité personální požadavky na uchazeče.

Diskuze k otázce

Bronzový

talka

Ta Samba: DÍKY! Konečně někdo pochopil mou naivní úvahu - pouze mi přišel divný výraz "rybář LIDÍ".

Zlatý

annas

Vysvětlení dotazu, který je jistým způsobem nesmyslný, není možné bez kontextu. Jazykově jde o přenesený význam.

Ne vždy je možné vytvořit jednoslovný výraz od původního významu, ale od synonymního. Jinak vznikne patvar. Existují i určita pravidala pro tvoření slov. Rovněž Roman naznačil přenesený význam .... nekomentuji ....

I Samba, která není jazykář, napsala, že je to nesmysl. :-))

j

Pokročilý

Roman71

To Agneta: "Snad né jako Svědci Jehovovy...chytají nevinné naivní rybičky a pak jim nasadí železa, a už je na svobodu nepustí :DDD"

..to zní docela zaujatě. Mimochodem, cítíte se v tomto světě za současných podmínek (myšleno: odpoutána od nejvyšší Autority ve vesmíru a pod mocí lidských vlád) skutečně svobodná? Zajímalo by mne, jaká "železa" máte na mysli?

Stříbrný

Agneta

Roman71 >>> Děkuji za připomínku. Ano zaujatě. Pojem "rybáři lidí" byl před 2000let v pořádku...vzpomínám si(jsem přece 10 000 let stará čarodějnice,jejíž speciální obory jsou m.,p. a b.) bylo to fajn a Ježíš byl príma ... ale to s tím hororem na kříži neměl dělat. A dnes to už nefunguje, dnes je bible pro nás rouháním proti Stvořiteli, hřešením proti jeho zákonům(dnes nazývaným "fyzikálním").:D
Co mám na mysli? Třeba ty děti těch bláznů Jehovových - to je utrpení a katastrofa...oni(dospělí)ať si dělají co chtějí.
Já se v tomto světě cítím fakt super-super, a daří se mi tak dobře, že už to lepší ani být nemůže...ale lidé, kterým se "nedaří", by to mohli u Jehovů klidně zkusit - jejich věc.
A proč asi mají "Jehovové" tak špatné jméno? To není tím, že by byli super...prostě něco asi dělají špatně, ačkoliv to jsou vesměs slušní lidé a snaží se(-dělat jejich náboženství dobrým).

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3358
Zlatý Drap 1793
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1114
Zlatý marci1 1076
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.