kratagott

Jak by reagoval vodík s minerálním, či rostlinným olejem?

Stavím si svářečku na vodík podle starého „Udělej si sám“ Řeším uzavírací ventil. Už jsem uzavřel u pojišťovny pojistku. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Za normálních podmínek k žádné reakci nedochází. Teoreticky by mohlo dojít k saturaci (hydrogenaci) dvojných vazeb, které jsou přítomny zvláště v rostlinném oleji, ale jen za přítomnosti katalyzátoru, nebo za vysokých teplot. Mnohem nebezpečnější je reakce oleje s kyslíkem. Veškeré součásti, které přicházejí do styku s kyslíkem, musí být důkladně odmaštěny na tzv. kyslíkovou čistotu. Jinak dojde k explozivní reakci.

Další odpovědi
Klaproth

Za jistých podmínek (které v domácích podmínkách nedosáhneš) by ti mohl z oleje vzniknout ztužený tuk, nic víc se nestane.

aliendrone

Jen doplním Keplera (tomu to je jako chemikovi křišťálově jasné, proto automaticky považuje věc za vyřešenou)!

S tím kyslíkem se to vztahuje i na tuky/VAZELÍNY!!! (tzn. nemysli si, že když ventil nepromažeš olejem, ale vazelínou, že jsi v poho – poletíš stejně, jako s olejem)!! ;) :)

Kepler

Samozřejmě, ale v otázce je řeč jen o oleji. Ale docela by mně zajímalo, jak by se zachovalo silikonové mazivo nebo teflon. To mi už tak jasné není.

aliendrone

Ano, ale životní praxe mne naučila předvídat jisté „myšlenkové pochody“ ostatních a úvahu: „Když ten ventil nemůžu namazat olejem, namažu ho vazelínou!“ je pro mne celkem easy predikovat – zažil jsem mnohem zcestnější myšlenkové postupy. ;) :D :D

S tím PTFE a silikonem to je VELICE ZAJÍMAVÁ záhada, ta by stála za samostatnou otázku (přeci jen těch co za něco stojí je tu minimum), ale když to nevíš TY, tak nevidím šance na její KVALITNÍ zodpovězení dobře. :D

Já bych si jen TIPNUL, že PTFE za normálních teplot by nic neudělal, ale to je jen takové plácnutí do vody. Prostě o tom vím KULOVÝ, no! ;) :D :D

Kepler

Z praxe taky vím kulový, ale vím že čistý kyslík je sviňa. Co může zoxidovat, to taky udělá. Nažhavíš žiletku, ponoříš ji do kyslíku a shoří. Teflon obsahuje taky uhlík, ale už je zoxidován mohutněji chlórem a fluorem, takže asi nic. Silikony, to je diskutabilnější. A co další nepetrochemická maziva_ Třeba molyko, toším disulfid molybdeničitý, tam by kyslík schramstnul hlavně tu síru. Nebo grafitová maziva… Týýýjo, asi si založím kyslíkovou stanici, to teprvá bude prdel…

aliendrone

Jééé, já chci taky do party kyslíkové stanice! (A tím nemyslím tu partu v nemocnicích s kys. láhví za postelí, tam mě nakonec vezmou tako jako tak! ;) :D)

Už od útlého dětství jsem si hrával s travexem, suříkem a vůbec – vydrželo mi to DODNES! (no, pokud mám čas, takže spíš jen jednou do roka)

A POŘÁD mám (už celá léta se to nezměnilo) všechny 2 prsty na levé ruce, na pravé asi taky, ale to ověřím, až spadme zpátky na zem! ;) :D :D

kratagott

Jde mi také o snížení difuze nespotřebovaného uskladněného vodíku přes stěnu nádoby. například dvojitý plášť vyplněný vysmaženým (odpadem) rostlinným olejem.

aliendrone

A prosím tě – CO to používáš za „uskladňovací nádobu“ (z jakého materiálu), že přichází v úvahu významná difúze vodíku do mezistěn? Každopádně ti už odpovděl Kepler, je to stejné.

Kepler

Difuze vodíku skrze jakýkoliv materiál není problém chemický, ale fyzikální. Vodík má totiž tak prťavou molekulu, že dříve nebo později pronikne přes každý materiál skrze větší mezery v krystalické nebo molekulární stavbě materiálu. Není to až tak zásadní problém, ale existuje. Možná proto se už uvažovalo při skladování vodíku s formou hydridů apod.

aliendrone

Tak o tom není žádná, nicméně ve většině případů tenhle efekt je bezvýznamný (typicky skladování vodíku v bombách autogenu). Dřív než ti uteče skrz stěnu láhhve ho X na Xtoukrát vyplácáš hořákem. ;) :D :D