cizrna

Jak by fungoval příliv a odliv na planetě se dvěma nebo více měsíci?

Samozřejmě mam namysli planety s vodou v kapalném stavu (oceány, jezera, řeky,…)
Bylo by vodstvo v ustáleném stavu, pokud by měsíce byli v oběžné dráze planety přesně v protipólu? A pokud by měsíce byli „kousek“ od sebe, měla by jejich gravitace enormní vliv na příliv, že by způsobovali vlny tsunami, atd…?

Nejlepší odpověď
Quimby

Jejich vliv by se „vektorově“ sčítal. Záleží, jak by byly velký a jak daleko. I kdyby byly proti sobě, tak by byl příliv i odliv, protože gravitační síly se vynulují pouze v jejich středu otáčení, což je střed Země, ale na jejím povrchu se úplně nevynulují. Stačí si nakreslit grav. síly.
No, kousek od sebe je dost problém. Musí být dost daleko od sebe, aby si udržely stabilní orbit, takže bych v tomto případě trvrdil, že vliv toho vzdálenějšího měsíce na Zemi by byl mizivý.

Další odpovědi
lexx

To je teoretický problém 3 a více těles, gravitačního působení (Lagrange) nastuduj a spočítej si…

gecco

Na takto položenou otázku lze odpovědět leda: ´všechno je možné´ – od ´nic´ po ´tsunami´…
😁
Dokud podmínky, za nichž by daná soustava fungovala nedefinuješ přesně, nelze přesně určit, jak by fungovala…

já nevím :D

no, určitě by byl větší, asi 2× (záleží jak je měsíc (těleso) blízko, a jako má gravitaci)