iceT

Jak by asi zněla čeština, kdyby se vypustilo, zrušilo některé písmeno, které jiné jazyky nemají?

narazila jsem na tento článek
http://cool.i­prima.cz/prav­dive-zpravy/clanky/ceka-cestinu-revoluce-eu-chce-zrusit-pismeno-r-pry-kvuli-zjednoduseni

Byla by by čeština opravdu jednodušší?

Nejlepší odpověď
annas

Přiznávám, že jsem v šoku. Snad se naši jazykovědci ubrání věcnými důvody. Pokud ne, tak holt zapomeneme na hlásku ř.

Žijící jedinci by určitě měli problémy, mladí pak s četbu stávajíících děl atd.

Čeština se ustálila na základě historického vývoje, sice se neustále vyvíjí, ale v tomto případě nikolv k dobrému. Jde o můj názor.

Považuji to za další zásah do národní identity, svébytnosti, nakonec i o omezení slovní zásoby.

Je pravda, že v současnosti také některým staročeským výrazům hůř rozumíme,, ale hláskové změny prováděli jazykovědci, znalci českého jazyka. Tentokrát je to pohled „shora“.

Další odpovědi
Klaproth

Na té stránce je víc věrohodných článků. Třeba ten o účasti Tibetu na Olympiádě.

Emefej

i já sem všoku je to ůtok na tudlenctu idendytu srce jazykovýho puristy my krvácý vod tý doby co je přecedou tý komyse profesor fiedler z vídně se to dalo čekat řikám furt že tam měli dát palackýho nebo aspoň jungmana a tadle blbost bi jym neprošla

Drap

Zněla by blbě. Podle mne by to způsobilo řadu problémů. A to bylo a je řeší, jak EU neovlivní naši kulturu a národní identitu.

led

Ako keď Slováci sa pokúšajú mluvit hezky česky „Tři sta třicet tři stříbrných stříkaček stříkalo přes tři sta třicet tři stříbrných střech.“

Lamalam

Sehr gut, es ist die richtige Entscheidung.

led

iceT a teraz vy pekno rýchlo po slovensky:
"Mala babka vrabca v kapse, vrabec babke v kapse spí.
A tie vrabce z toho tŕnia, štrng brnk do tŕnia.
Kde je krík, tam je krík, kričia deti na krík.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=KjtrGTNQgt4

annas

Rada je na rade, proto sedí v první rade.

Klaproth

annas > šok a zásah do identity? Nevím, školy nemám, ale po přečtení i dalších článků na oné stránce mám jasno.

annas

Ad Klaproth – nedívala jsem se jinam, hned jsem reagovala.

Máte pravdu, vypadá to, že jsem naletěla. I když různá nařípzení EU jsou nesmyslná. .-))