Avatar uživatele
iceT

Jak by asi zněla čeština, kdyby se vypustilo, zrušilo některé písmeno, které jiné jazyky nemají?

narazila jsem na tento článek
http://cool.i­prima.cz/prav­dive-zpravy/clanky/ceka-cestinu-revoluce-eu-chce-zrusit-pismeno-r-pry-kvuli-zjednoduseni

Byla by by čeština opravdu jednodušší?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Drap, briketka10 před 2857 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Přiznávám, že jsem v šoku. Snad se naši jazykovědci ubrání věcnými důvody. Pokud ne, tak holt zapomeneme na hlásku ř.

Žijící jedinci by určitě měli problémy, mladí pak s četbu stávajíících děl atd.

Čeština se ustálila na základě historického vývoje, sice se neustále vyvíjí, ale v tomto případě nikolv k dobrému. Jde o můj názor.

Považuji to za další zásah do národní identity, svébytnosti, nakonec i o omezení slovní zásoby.

Je pravda, že v současnosti také některým staročeským výrazům hůř rozumíme,, ale hláskové změny prováděli jazykovědci, znalci českého jazyka. Tentokrát je to pohled „shora“.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Emefej, Lamalam Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Klaproth

Na té stránce je víc věrohodných článků. Třeba ten o účasti Tibetu na Olympiádě.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Emefej

i já sem všoku je to ůtok na tudlenctu idendytu srce jazykovýho puristy my krvácý vod tý doby co je přecedou tý komyse profesor fiedler z vídně se to dalo čekat řikám furt že tam měli dát palackýho nebo aspoň jungmana a tadle blbost bi jym neprošla

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Zněla by blbě. Podle mne by to způsobilo řadu problémů. A to bylo a je řeší, jak EU neovlivní naši kulturu a národní identitu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Ako keď Slováci sa pokúšajú mluvit hezky česky „Tři sta třicet tři stříbrných stříkaček stříkalo přes tři sta třicet tři stříbrných střech.“

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Sehr gut, es ist die richtige Entscheidung.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

iceT a teraz vy pekno rýchlo po slovensky:
"Mala babka vrabca v kapse, vrabec babke v kapse spí.
A tie vrabce z toho tŕnia, štrng brnk do tŕnia.
Kde je krík, tam je krík, kričia deti na krík.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=KjtrGTNQgt4

před 2857 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Rada je na rade, proto sedí v první rade.

před 2857 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Klaproth

annas > šok a zásah do identity? Nevím, školy nemám, ale po přečtení i dalších článků na oné stránce mám jasno.

před 2857 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad Klaproth – nedívala jsem se jinam, hned jsem reagovala.

Máte pravdu, vypadá to, že jsem naletěla. I když různá nařípzení EU jsou nesmyslná. .-))

před 2857 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek